Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

GÖZ ÇEVRESİ BAKIM İSTER

Göz Çevresi Bakım İster
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
06.12.2010 - 12:40 | Son Güncelleme:

Yıllara meydan okumak istiyorsanız işte size etkili tüyolar!

Güzelliğin en çarpıcı silahı olan gözlerin, aynı zamanda yüzümüzde yılların izlerini ilk ele veren bölge olduğunu anlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kumbasar yıllara meydan okuyan kadınlara, göz çevresi için basit ama etkili tüyolar veriyor.

Mimiklerle Gelen Çizgiler

Göz çevresi çok ince ve yağ bezlerinden fakir bir deridir. Göz çevresi etrafında çok sayıda kas bulunduğundan dinamik kırışıklık denilen mimik kırışıklıkları erken yaşta oluşmaya başlar.

Gözaltındaki Halkalar

Gözaltı halkaları, hem erkeklerde hem de kadınlarda sık görülen ortak bir yakınmadır. Gözaltındaki bu koyu renk halkaların nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Yine de buna neden olabilecek birçok faktörden bahsedilmektedir.

Bu faktörler arasında genetik nedenler, güneş ışınları, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, alerjiler ve bazı sistemik hastalıklar yer almaktadır.

Genetik Miras Morluklar

Gözaltındaki morluklar da genetik nedenlere bağlı yani kalıtsal olabilir.

Gözler için Bakım

Hijyen Şart!

Göz ve deri sağlığı için dikkat etmemiz gereken belli kurallar vardır. Bunların başında gelen en önemli madde hijyendir. Göz etrafına sık sık elle temas etmemek gerekir. Gözü ovuşturmak, elleri sık yıkamamak enfeksiyona sebep olabilir.

Güneşten Kaçın

Deri yaşlanması çevresel faktörlerden de etkilenir. Özellikle güneş ışınları bunun başında gelir. Uzun yıllar UV’ye maruz kalan kişilerden güneş ışınlarının yaptığı birikim hasarına bağlı olarak gözaltında renkte koyulaşma pigmentasyon görülebilir. Güneş koruyucu kullanımı, göz çevresi kırışıklığını engellemede en önemli yöntemdir. Güneş koruyucuları bu yüzden mutlaka göz çevresi dahil tüm göz etrafına uygulamalıyız.

Düzensiz Uyku Morartıyor

Düzensiz uyku saatleri olan kişilerde de yine benzer problemler ortaya çıkmaktadır. Günde en ez 8 saat uyku ve aynı saat aralıklarında uyku düzeni gerekmektedir.

Morluğa Karşı Yüksek Yastık

Göz altında morluk şikayeti olan kişilere yüksek bir yastıkla uyumalarını öneriyoruz. Böylece gece boyunca oluşabilecek göz etrafındaki kan basıncı minimum olacaktır ve morluklar gün boyunca çok daha az olacaktır.

Gözaltı Morluklarını Tedavi Etmek için…

• Dengeli beslenin.

• Düzenli uyuyun.

• Alkol ve sigara kullanımından kaçının.

• Yüksek yastıkla uyuyun.

• Altta yatan alerjik hastalıkları araştırın.

• Güneş koruyucu kullanın. (kış ayları dahil)

• Vitamin K içeren göz çevresi krem kullanın. 

Yayın tarihi: 06.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

göz kremlerini göz çevresine sürülerek bakımı yapabiliriz.

21.03.2011 18:42:26 leyla altun

yaş ilerledikce nasılda belli olyur ya bu önlemler azaltır sanırım

20.03.2011 16:14:31 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER