Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ESTETİKTE KADIN CERRAHLAR TERCİH EDİLİYOR

Estetikte Kadın Cerrahlar Tercih Ediliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.02.2011 - 15:30 | Son Güncelleme:

Erkekler kadar kadın cerrahlar da artık gözde!

Amerikalı Prof. Dr. Craig Johnson, plastik cerrahi alanında kadın cerrahların erkeklere oranla daha rağbet gördüğünü dile getirdi. Bu çarpıcı açıklamanın üzerine ülkemizin başarılı kadın cerrahlarından Op. Dr. Eser Aydoğdu da konu ile ilgili görüşlerini bildirdi.

Aydoğdu, konuya şu şekilde açıklık getirdi: “Bu konuda söyleyebileceklerim sadece gözlemlerime dayalı bilgiler olabilir. Bunun istatistikî olarak bir açıklamasını yapmam mümkün değil. Sadece kongrelerde konuştuğumuz kadın plastik cerrahlar veya hastalarımın bana yaptığı yorumlar üzerinden konuşabilirim. Evet, doğrudur ki Türkiye’de estetik cerrahide kadın cerrahlar giderek artan bir şekilde tercih ediliyor. Bunun da sebebi kadın estetik cerrahların sayılarının artması ve başarılı işlere imza atmalarıdır.

Genellikle erkeklerin egemen olduğu iş alanlarında kadınların bu kadar çok tercih edildiğini duymak gurur verici bir olay… Amerika’da ve Avrupa’da durum böyle iken Türkiye’de de artık kadın cerrahlar sıklıkla tercih ediliyor. Ve başarılarıyla gündeme geliyorlar.”

Hekimin Cinsiyeti Önemli Değil

Aydoğdu, hekimin cinsiyetinin çok önemli olmadığını düşündüğünü söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Gerek cerrah erkek olsun gerek kadın olsun başarılı sonuçlar alındıktan sonra cerrahın cinsiyeti söz konusu olmamalıdır. Bu benim şahsi fikrim. Her zaman söylerim ki bir estetik cerrahın doktor ve sanat yeteneği olması dışında psikologluk yeteneğinin de gelişmiş olması çok önemlidir. Dr Craig Johnson’ın açıklamasında da belirttiği gibi ‘‘kadın cerrahların işe duygularını katıyorlar’’ ifadesinden de bunu anlayabiliriz. Ülkemizde çok değerli ve dünya çapında ses getiren çalışmalara imza atmış hem kadın hem erkek estetik cerrahlar mevcuttur.”

Kadın Cerrahlar Daha Duygusal

Johnson’ın, kadın estetik cerrahların erkeklere oranla daha duygusal olduğunu söylemesi üzerine Aydoğdu şu açıklamalarda bulundu:

“Hastalarım ameliyattan önceki anestezi, iğne gibi veya ameliyat sonrasında ağrım olur mu şeklindeki korkularına yönelik rahatlatıcı açıklamalar yapmak ve en önemlisi empati kurmak duygusallık sayılırsa evet, kadın estetik cerrahlar daha duygusal oluyor.”

Yayın tarihi: 02.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Hekimler arasında ayrım yapmamak gerekiyor ama kadınların bu konuda başarılı olmaları da beni gururlandırmadı değil.