Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ESTETİK OPERASYONLAR HANGİ MEVSİMDE YAPTIRILMALI?

Estetik operasyonlar hangi mevsimde yaptırılmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Mirza Fırat’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
 
 

07.11.2017 - 00:00 | Son Güncelleme:

İnsanlar, hoşlanmadığı bölgelerinden dolayı, mutsuz ve rahatsız oldukları bölgelerini değiştirmek amacıyla estetik ameliyatlarına başvuruyorlar. Daha mutlu ve öz güvenli hissedeceklerine inandıkları için estetik operasyonlara başvuruyorlar. Tanınan kolay imkanlar sayesinde artık bu operasyonların kişilerin yeni görünümlerine kavuşmalarına yardımcı oluyor. Bu sebeple hastalar daha öz güvenli, güven sorunu olmadan, günlük sosyal yaşamlarında, özel hayatlarında daha mutlu ve sağlıklı hissedebiliyorlar.

Estetik ameliyatı olmaya karar veren kişilerin, öncelikle geniş kapsamlı bir araştırma yapmaları gerekir. Doktor seçimi, ameliyat süreci, ameliyat öncesi ve sonrası gibi önemli konuları iyi araştırıp karar vermek gerekir.

ÖZELLİKLE YÜZ BÖLGESİNDEKİ OPERASYONLARA DİKKAT!

Kış aylarında estetik operasyonlar daha verimli ve daha sağlıklıdır. Özellikle yüz bölgesine yapılacak müdahalelerde cildin güneş ışınlarından ve sıcaktan etkilenmemesi adına kış aylarının tercih edilmesi daha doğrudur. Sonbaharın gelmesi ve güneş ışınlarının etkisinin azalmasıyla birlikte estetik müdahaleler daha sık yapılmaktadır. Bu dönemlerde özellikle yüz bölgesine yapılan müdahaleler artmaktadır. Bu operasyonlar arasında yüzdeki lekeler ve kırışıklıklar için yapılan müdahaleler, göz kapağı estetiği, yağ enjeksiyonları, burun estetiği ve yüz germe işlemleri yer almaktadır.

YAZ DEĞİL, KIŞ AYLARI DAHA UYGUN…

Genelde estetik operasyonlar için insanlar yaz döneminin gelmesini bekler. Ancak yüz bölgesini içeren estetik müdahaleler ve yüz dışındaki çoğu operasyon için sonbahar ve kış dönemi daha uygundur. Yüz bölgesindeki leke ve kırışıklıklar için yapılan cilt soyma işlemleri ile estetik operasyonlardan sonra ciltteki aşırı duyarlılık nedeniyle güneş ışınlarından 2-3 ay süre ile korunmak gerekecektir. Ayrıca kışın yapılan operasyonlardan sonra ödem oluşumu yaz dönemine göre daha az olmaktadır.

KIŞ AYLARINDA DAHA AZ ÖDEM OLUŞUR VE İYİLEŞME SÜRECİ DAHA HIZLIDIR

Sadece yüz bölgesi için değil, diğer bölgeleri içeren operasyonlarda da kış döneminde yapıldığında ödem daha az olacak ve yaz dönemine kadar da iyileşme için yeterli süre geçeceğinden kişi yaz ayına daha motive bir şekilde girecektir. Karın germe, liposuction gibi operasyonlardan sonra hastanın giymek zorunda olduğu korse benzeri kıyafetler yaz döneminde sıcaklardan kaynaklı olarak hastaları zorlayabilir. Yine kombine operasyonlar denen aynı seansta birden fazla bölgeye müdahale edilen durumlarda, yaz döneminde metabolizma çok daha fazla zorlandığından dolayı hastanın genel durumu bozulabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı estetik operasyonlar için en iyi dönem aslında sonbahar-kış aylarıdır.
 

Yayın tarihi: 07.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.