Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ESTETİK İÇİN ALTIN ÖNERİLER!

DOĞRU BESLENİN, SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI BENİMSEYİN.

Estetik için altın öneriler!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş, cilt bakımı ile ilgili altın önerilerde bulundu.

DOĞRU BESLENİN: Dengeli bir beslenme düzeni genel sağlığınız için olduğu kadar cilt sağlığı için de son derece önemlidir. Mesela yeterince protein tüketmezseniz cildiniz donuk, mat bir görünüm alır ve elastikiyetini kaybeder.

KATI DİYETLERE DİKKAT: Çok sıkı bir diyet yapmak, kısa sürede çok hızlı kilo vermek cildinizi olumsuz etkiler. Özellikle belli bir yaştan sonra yoyo diyetler cildinizin sıkılığını kaybetmesine neden olur.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZINI BENİMSEYİN: Unutmayın, sağlığınız için iyi olan her şey cildiniz için de iyidir. Düzenli bir egzersiz rutininin, günde 1,5-2 litre su içmenin olumlu etkilerini cildinizde de görürsünüz.

GÜNEŞTEN KORUNUN: Güneş yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Güneşte korumasız geçirilen zamanlar size kahverengi lekeler, erken yaşlarda ortaya çıkan çizgiler, kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı olarak geri dönecektir (Solaryumun da güneş kadar hatta güneşten daha zararlı olduğunu sakın unutmayın!) En önemli anti-aging ürününüzün yüksek SPF’li bir güneş kremi olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın ve güneş kreminizin en az SPF30 faktör olmasına özen gösterin.

GÖZ ÇEVRENİZİ İHMAL ETMEYİN: 20’li yaşlardan itibaren ince ve hassas bir deriye sahip olan göz çevresini koruma altına almak akılcı bir anti-aging stratejidir. Düzenli olarak göz kremi kullanmaya özen gösterin, göz kreminizin içinde güneş koruyucu ajanlar olduğundan emin olun, hatta bununla da yetinmeyin ve güneş gözlüğü kullanın. 30’lu yaşlardan itibaren botoks enjeksiyonları yaptırarak kaz ayaklarını kontrol altına almak da göz çevresinin gençliğini korumak adına doğru bir seçim.

BOYNUNUZU, DEKOLTENİZİ, ELLERİNİZİ UNUTMAYIN: Maalesef birçok kadın bütün anti-aging yatırımını sadece yüzüne yapma hatasına düşer. Bu yazıda bahsi geçen anti-aging tedavilerin çoğunun göz ardı edilen bu bölgelere de uygulanabileceğini unutmayın ve bu konuda mutlaka doktorunuzdan bilgi alın.

UZMAN DESTEĞİ ALIN: Cilt probleminiz yoksa bile erken yaşlardan itibaren size cilt bakımı konusunda yol gösterecek bir uzmana danışmakta fayda var. Doğru zamanlarda doğru dokunuşlar gençliğinizi çok daha uzun süre korumanız anlamına gelir.

Altmışlı ve yetmişli yaşlarda nasıl göründüğünüzü, gençlik ve orta yaş döneminde cildinize iyi bakıp bakmadığınız belirler. Bu yaşlarda da yukarıda bahsi geçen tedavilerden faydalanabilir, bunların yanında estetik cerrahi seçeneğini de göz önüne alabilirsiniz ve her ne kadar yaşlanma ile ilgili belli başlı sorunları farklı yaş dönemlerine göre ayırmış olsak da, bunların genellemeler olduğunu unutmayın.

Cildinizin esas durumunu cildinize nasıl baktığınız, güneşle ne kadar haşır neşir olduğunuz, beslenmeniz gibi faktörler belirler. Kiminin 30’unda karşılaştığı bir cilt problemiyle bir başkası 40’ında karşılaşabilir. Burada amaç yaşlanma problemleri ve bunlara karşı hem evde hem muayenehanede uygulanabilecek etkili tedavilerle ilgili bilgi sahibi olmanızdır.

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >