Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞAL GÖRÜNÜMLÜ MEME AMELİYATLARININ İNCELİKLERİ!

Doğal görünümlü meme ameliyatlarının incelikleri!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
10.12.2015 - 16:52 | Son Güncelleme:

Küçük dokunuşlarla çok daha kolay şekillenen memeler, kadınların isteklerine göre yeni formuna kavuşuyor. Estetik&Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, doğal görünümlü meme ameliyatlarını anlatıyor.

Zaman ve kültüre göre değişse de ideal kadın figürü olarak kabul edilen bazı evrensel nitelikler var. Dolgun ve dik memeler, kadın güzelliğinin ve çekiciliğinin simgesi haline gelse de ideal göğüs büyüklüğüne dair bir görüş birliği yok. Fakat Batılı toplumlarda kum saati olarak tabir edilen ince bel, büyük meme ve geniş kalça vücut tipine sahip kadınların mükemmel dengede olduğu değerlendiriliyor.

MEME ORANI DİYE BİR ŞEY VAR

Estetik cerrahi uzmanlarının bildiği gibi araştırmacılar mükemmel memeyi elde etmek için meme oranlarını keşfetti. Meme üst yarısı toplam meme hacminin yüzde 45’ini oluştururken meme alt yarısı da yüzde 55’ini oluşturmalı. Genel geçerliliği olmasa da araştırmalara göre, meme ucunun yarısı, 20 derecelik açıyla yukarı işaret etmeli ve sutyensiz halde dış bükey durmamalı.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATLARI

Dikleştirme ameliyatları, memeler büyükse küçültme ile birlikte, küçükse protez ilavesi ile yapılır. Hızlı iyileşme süreci, kısa iz, güzel ve kalıcı şekil bu ameliyatlar için de geçerli. Dolgun bir görüntü elde etmek isteyen hastalar meme estetiği ameliyatlarında artış yaratıyor. Memelerin tam şeklini alması yaklaşık 3 ay sürer.

DOĞAL GÖRÜNMEYEN MEME AMELİYATLARININ NEDENLERİ

 1. Doğal olmayan sertlikteki memeler yan döndüğünde, eğildiğinde ya da ayaktayken aynı şeklini koruyor ve bu doğal kabul edilmiyor.
 2. Alt meme kısmında kat oluşturmuyorsa meme doğal olmayan sertliğe sahip kabul ediliyor.
 3. Büyük iki top şeklindeki göğüsler doğal sayılmıyor.

AMAÇ MEMEYİ HEM BÜYÜTMEK HEM DE ŞEKİLLENDİRMEK

Meme büyütme ameliyatlarında amaç memeyi sadece büyütmek değil aynı zamanda şekillendirmektir. Konulacak protezin seçiminde hastanın isteklerinin yanı sıra vücut yapısı, göğüs kafesinin durumu, cilt yapısı gibi faktörler de önemlidir. Eskiden aynı hacimde tek bir protez varken, artık aynı hacimde ama farklı şekil ve boyutlarda çok sayıda protez üretiliyor. Böylelikle her vücut yapısına uygun bir silikon protez bulmak mümkün oluyor.

KOMPOZİT MAMAPLASTİ NEDİR?

Uygun hastalarda meme protezlerinin adale altına değil, adale zarının altına konulması ameliyat sonrası ağrıyı azaltmakta ve iyileşme sürecini çok kısaltmakta. Ayrıca protez sınırlarını gizlemek ve proteze daha doğal bir görünüm kazandırmak için yağ enjeksiyonlarına başvurmak da son yılların önemli trendlerinden. Meme büyütmede hem silikon protez hem de yağ enjeksiyonlarının kullanıldığı bu hibrid yönteme “kompozit mamaplasti” adı verilmekte.

Büyük memeler çok genç yaşlarda çekici gibi görünse de, kısa sürede yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybediyor ve sarkıyor. Ayrıca boyun, sırt ve omuz ağrıları ve zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklar gibi fiziksel olumsuzluklar da görülebiliyor. Meme küçültme ameliyatından sonra çok az ağrı olup, hasta aynı gün evine dönebiliyor ve 3 gün sonra işe başlıyor. Bu teknikle çok kısa bir izle güzel bir meme şekli oluşturuluyor ve memeler formunu çok uzun süreler koruyabiliyor.

Yayın tarihi: 10.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.