Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CUMHURİYET TARİHİNDEKİ ‘FİRST LADY’LER

Cumhuriyet tarihindeki ‘first lady’ler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.08.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

Ünlü modacı Hüseyin Küçük ‘first lady’lerin kıyafet seçimlerini yorumladı.

Ünlü modacı Hüseyin Küçük, bugüne kadar seçilen Cumhurbaşkanı eşleri yani “First lady” lerin giyimlerini yorumladı.

Protokol, kamusal yaşamda törensel ve biçimsel davranış kuralları bütünüdür. Protokol ve sosyal davranış kurallarının amacı bireysel, kurumsal, ulusal onuru ve saygınlığı korumaktır. Protokol ve sosyal davranış kurallarına uymayan kişi, kamusal ve sosyal yaşamda önce kendisinin sonra taşıdığı ünvanın ve çalıştığı kurumun temsil ettiği makamın yurt dışında ve yabancılara karşı milletin ve devletin itibarını düşürür. İnsanın niteliği kıyafetiyle, nezaketi davranışıyla, bilgisi konuşmasıyla, becerisi işiyle, görgüsü yemesi ve içmesi ile ortaya çıkar.

Latife Uşşaki

Dönemine uygun olarak ülkemizi hem içerde hem dışarda duruşuyla, bakımlılığıyla çok güzel temsil etmiştir. Yüz hattına göre saç taraması, makyajı ve vücuduyla uyumlu giysisiyle makamını doldurmuştur.

Mevhibe İnönü

Cumhuriyet döneminin en şık giyinen hanımefendisiydi. Vücut yapısıyla giysileri çok uyumlu; etek boyu, dekoltesi, ceket kesimi gayet başarılı, sevecen bakışları, zarif duruşuyla muhteşem birisiydi. Cumhurbaşkanı eşi olarak Türk kadınına öncülük etmiştir.

Raşide Bayar

Özel yaşamıyla bulunduğu konumu bağdaştırmış mütevazi, kararlı, kostüm renkleri kişiliğini ele veren başı dik bir hanımefendidir.

Melahat Gürsel

Tayyörü çok şık fakat yüz hattına kaş alımı, makyajı ve şapkası uyumlu değil. Sert duruşuna uygun yumuşak makyaj yapmalıydı.

Atifet Sunay

Türk ulusunun annesi konumunda. Dantelli giysisi ve takıları ile kadınlığın simgesi. Saçındaki taç ise sevimliliğini ortaya koyuyor fakat bununla beraber konumunu zor duruma sokuyordu.

Emel Korutürk

Sadelik ön planda, yalnız protokole denk olmayan bir şıklık söz konusu.

Sakine Evren

Olması gerekenden fazla sade giyinen, konumu ile giyimi uyumlu olmayan ev hanımı görüntüsünde.

Semra Özal

Giyimi ve makyajı yer yer abartıya kaçan, bulunduğu makamın tabularını yıkan ilk hanımefendi. Her zaman bakımlı ve her zaman şık. 

Nazmiye Demirel

Renkli ve abartılı giyinen, bulunduğu konuma uyum sağlayan şık ve bakımlı bir first lady. Topuz saçı ve kırmızı ruju hiç değişmedi.

Semra Sezer

Öğretmenlik duygularını first lady konumuna taşıdı. Giysileri bazen emanet gibi üstünde duruyordu.

Hayrünnisa Gül

Sırasıyla milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı eşi konumuyla her zaman bizlerle. Vücut yapısına uygun hiç giyinmedi. Aşırı topuklu ayakkabılar, kısa ceketler, dar etekler güzel göstermedi. Daha şık olabilirdi. Sevecen bakışları, yumuşak duruşları, gamzeli gülüşü ve sımsıcaklığıyla bizlerleydi.

Yayın tarihi: 18.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.