Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİLDİNİZ YAĞLIYKEN KURUMAYA MI BAŞLADI?

Cildiniz yağlıyken kurumaya mı başladı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.10.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Cilt tipinizin değişmesine neden olan etkenler…

Genetik faktörler, beslenme tarzı, iklim şartları, yaşam koşulları, hormonlar ve stresin cilt tipini belirlemede en önemli etkenler olduğunu söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Cansel Köse Gürer, yaşla birlikte değişebilen cilt tipi ve bakımı hakkında bilgi verdi.

“Cilt tipimiz yaşam boyu sabit kalmaz. Yaşla birlikte, iklim değişiklikleri ve yaşam tarzının değişmesiyle birlikte cilt tipinde de farklılıklar oluşabilir. Yaşamının bir dönemi çok yağlı bir cilt tipinde olan bir kişi giderek kuruyabilir veya hassas cilt tipine dönüşebilir.
Cilt sağlığımız için bazı faktörlere dikkat etmek gereklidir. Temel olarak cilt bakımı 3 önemli basamaktan oluşur.

1. Cilt temizliği

2. Cildin nemlendirilmesi

3. Yaşlandırıcı ve leke yapıcı etkilerinden dolayı güneşten ve diğer zararlı etkenlerden (sigara, kuru hava vs…) korunması

Bu 3 ana temel cilt bakımına ek olarak çeşitli maske ve bakımlar da kullanılabilir. Örneğin; son dönemde ev şartlarında yapılan popüler karbonat maskesi normal - yağlı ciltlerde kullanılmaktadır. Karbonat bazik bir maddedir. Kabartma tozundan farklıdır. Ton düzenleyici ve sıkılaştırıcı ve hafif soyucu etkileri vardır. Ancak her cilt tipine uygun değildir. Kuru ve hassas ciltlerde, kılcal damarlanması olan ciltlerde ters etkileri olabilmektedir. Kimyasal reaksiyon sonucu hasarlanmalar, kızarıklıklar ve lekeler oluşabilir. Kişinin cilt tipini iyi analiz etmesi, neye ihtiyacı olduğunu belirlemesi, daha da iyisi uzman doktorundan tavsiyeler ile cilt sağlığını koruması ve bakımını yapması önemlidir.”

Yayın tarihi: 23.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.