Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BURUN ESTETİĞİNDE KADIN VE ERKEK FARKI

Burun estetiğinde kadın ve erkek farkı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

28.04.2016 - 13:00 | Son Güncelleme:

Erkeklerde biraz inik, kadınlarda ise kalkık burun ucu tercih ediliyor.

Kadın ve erkeklerin burun estetiğinde büyük farklar olduğunu belirten Estetiki Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Güncel Öztürk, bu önemli farkları sıraladı.

Kadınlar ve erkekler her anlamda farklı hatta öyle ki burun estetikleri bile farklı. Kişiye özel şekillenen burun estetiğinde baz alınan özelliklerden biri de cinsiyet. Erkeğin burun estetiğiyle feminen bir görüntüye sahip olmamasına, ya da kadınların yüzünde estetik sonucunda daha erkeksi bir ifade oluşmamasına dikkat ediliyor. Gelin, kadın ve erkeklere burun estetiği yapılırken hangi farkların gözetildiğine bir göz atalım.

BURUN UCU FARKI!

İşe kadınlar ve erkeklerin burun ucunun dudakla oluşturduğu açının farkından bahsederek başlayalım. Erkeklerde burun ucunun biraz daha inik olması makbuldür, 90-100 derece yeterlidir. Kadınlarda ise kalkık bir burun ucu her zaman için daha çekici duracaktır. Kadınlarda burun estetiği yapılırken 100-110 derecelik bir açı olmasına dikkat edilir.

Öte yandan iyi bir burun estetiği yalnızca burnu hedef almaz. Burunla beraber alın çıkıntısı, çene çıkıntısı da yüzün oranlı durması için dikkate alınır. Kadınlarda ve erkeklerde, bu anlamda da bir farklılık görülmektedir. Erkeklerde alnın ve çenenin daha az belirgin olması daha estetik bir görüntü sağlarken kadınlarda alın ve çene çıkıntısının daha belirgin olması amaçlanır.

Burun estetiğinin amaçlarından biri de burundaki kemeri yok etmektir. Ama bu kemer yok edilirken kadınlarda daha düz bir görüntü amaçlanırken, erkeklerde biraz daha keskin bir hat tercih edilmektedir.

Yayın tarihi: 28.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.