Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOTOKS KIRIŞIKLIKLARA HEMEN ETKİ EDER Mİ?

Botoks kırışıklıklara hemen etki eder mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

28.10.2015 - 12:30 | Son Güncelleme:

Botoks, cilt kırışıklığı tedavisinde en etkili estetik operasyonlardan birisidir. Peki, botoks yüzün hangi bölgelerine uygulanabilir?

Yüzde en sık kullanılan kas grupları zamanla yüzün kırışmasına neden olur. Bunun dışında yaş alımı ve yerçekimi de cilt kırışıklıklarının ana sebepleri arasındadır. Mimik kullanımı esnasında en sık hareket eden kasların hareketini azaltmak ya da engellemek için botoks enjeksiyonu yöntemine başvurulur.

Botoks enjeksiyonu, sinir-kas iletim siteminde proteinleri bağlayarak asetilkolin maddesinin salınmasını engeller. Böylece kırışıklığa neden olan kasların geçici olarak hareketini engeller. Botoks uygulaması sayesinde hareket edemeyen kas bölgesinde, kas hareketlerinin sebep olduğu kırışıklık ve sarkıklıklar düzelir. Kişinin cilt yapısı, botoks enjeksiyonunun dayanma süresini etkiler. Bu süre kişiden kişiye ortalama 3 ile 6 ay arasında değişiklik göstebilir.

botoks

BOTOKS HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Botoks; en fazla alın kırışıklıkları, göz çevresi ve kaz ayağı çizgileri ve kaşların arasındaki II şeklindeki dikey çizgilere uygulanır ve en iyi sonuçlar da bu bölgelerden elde edilir. Ayrıca burun kenarlarındaki “bunny line” denilen çizgilere, gülerken üst diş etlerinin görünür hale geldiği durumlarda “gummy smile” tedavisinde, ağız ve dudak çevresi kırışıklıklarında, ağız köşelerinin yukarı kaldırılmasında, kaş kaldırmada, boyun bölgesi kırışıklıklarda, yanak sarkmalarında, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemelerinde başarıyla kullanılabilir.

BOTOKS ETKİSİNİ HEMEN GÖSTERİR Mİ?

Botoks enjeksiyon tedavisinin sonuçları yaklaşık bir hafta içinde ortaya çıkar. Tedavi etkinliği kişiden kişiye değişiklik gösterir ve etki süresi ortalama 4 ila 6 ay arasında devam edebilir. Tekrar edilen seanslar sonrasında tedavinin etki süresi uzayabilir. En önemli nokta, botoks sadece uygulandığı alanlara etki eder.

botoks

BOTOKS HANGİ YAŞTAN İTİBAREN YAPTIRILABİLİR?

Botoks operasyonu sonrasında en başarılı tedavi sonuçlarına yaklaşık 25 ile 65 yaş aralığındaki kişilerde ulaşılır. 65 yaş üzerindeki kişilerde ise botoks yerine cilt germe ameliyatları çok daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Eğer göz çevreniz erken yaştan itibaren gülerken kırışıyor ve konuşurken ya da okurken kaşlarınızı sürekli çatıyorsanız, alın çizgileriniz fazla belirginse, kaşlarınız düşükse ve yanaklarınızda yerçekiminin etkisiyle sarkma başladıysa siz de botoks için uygun bir adaysınız demektir.

Kaynak: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 28.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.