Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BACAK ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bacak estetiği hakkında merak edilenler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.10.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

İşte 5 soruda bacak estetiği ve sonrası...

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tahir Gökhan Haytoğlu bacak estetiği hakkında merak edilenleri tüm detayları ile anlattı...

1-BACAK ESTETİĞİ NEDİR?

Bacakların aşırı ince veya aşırı kalın olduğu durumlarda, çarpık bacak sorunlarında veya daha kaslı bir bacak görünümünün istendiği durumlarda bacak estetiği operasyonları düşünülebilir. Bacak estetiğinde amaç ayak bileklerinden kalçaya kadar bacakları daha çekici hale getirmektir.

bacak

2-BACAK ESTETİĞİ KİMLERE YAPILIR?

Bacaklarının şeklinden memnun olmayan, diz altında ve ayak bileklerinde kemik kalınlığından ziyade yumuşak dokuda kalınlığı bulunan, parantez bacakları olan veya daha kaslı bacak görünümü arzu eden hastalar uygun adaylardır.

3-AMELİYAT ÖNCESİ NELER YAPILMALIDIR?

Tüm estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi bu ameliyat öncesinde de kişi eğer kullanıyorsa sigarayı ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonra olmak üzere bırakmalıdır. Kan sulandırıcı Aspirin vb. ilaç kullanımı varsa en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Sürekli aldığı başka ilaçlar veya vitamin hapları (Ginseng, CoQ, Gingkobloba vs. içeren) var ise mutlaka 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Bunların dışında farklı bir durum mevcutsa yine hastanın doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

4-AMELİYAT TEKNİĞİ NASILDIR?

Genel anestezi altında 1-3 saat arası sürebilen operasyonlardır. Hastanın bacak yapısı ve hastanın ihtiyaçlarına göre tekniklerden biri veya bir kaçı kombine halde uygulanabilir. Yağ şekillendirme ile basen, uyluk içleri, diz içleri ve ayak bileği çevresine liposuction işlemi uygulanır. Gerekli bölgelere yağ transferi yapılabilir. Çok ince bacaklarda dizin arkasından 2 cm lik kesiler ile girilerek baldırlara özel tasarlanmış silikon protezler takılabilir. Fazla kilo alıp verme sonrasında özellikle bacak içlerinde biriken fazla cildin alınması için vertikal uyluk germe operasyonu yapılabilir. Fakat bu operasyonda uyluk iç yüzlerinde zamanla silikleşse de hiçbir zaman tamamen kaybolmayacak izler olacaktır. Operasyondan önce hastalar mutlaka bu iz hakkında bilgilendirilmelidir.

   bacak   

5-BACAK ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Hastalar genelde ertesi gün taburcu olurlar. İkinci gün banyo yapılabilir. İlk üç hafta hastaların bacaklarına uygun sıkılıkta, çorap gibi korselerin takılması önerilir. Yağ şekillendirilmesi yapılan alanlarda hafif morluklar olabilir. Üç haftanın sonunda bu morluklar kaybolur. Ödemin hızlıca azaltılması için hastaların bacakları altında yastık ile yatmaları önerilir. Baldır protezi uygulanmışsa ilk üç hafta hareketlerin bir miktar kısıtlanması önerilir. İlk altı hafta spor aktiviteleri kısıtlanır. Ameliyattan sonraki aylarda ödemlerin daha hızlı inmesi için lenf drenaj masajları önerilir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tahir Gökhan Haytoğlu

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 29.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.