Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVİNİZ İÇİN DOĞRU AYDINLATMAYI NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Eviniz için doğru aydınlatmayı nasıl seçmelisiniz?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
27.06.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Gün ışığının yeterli olmadığı mekanlarda en büyük görev aydınlatmalara düşüyor.

Doğru aydınlatma armatürleri ile aydınlanma sağlanamıyorsa en iyi eşyalarla döşenmiş bir yer bile size boğucu ve kasvetli gelebilir. Özcan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Demir, gün ışığının yeterli olmadığı mekanlarda en büyük görevin aydınlatmalara düştüğünün altını çizdi ve konuyla ilgili doğru ürün seçmenin püf noktalarını sıraladı.

Işığın hayatımızda hem göz sağlığımız hem de ekonomik açıdan çok önemli bir yeri vardır. Aydınlatma bir anlamda evinizin makyajı gibidir. Kötü aydınlatma bir mekanı olduğundan farklı gösterdiği gibi kusurlu yanlarını açığa çıkarır, fazla masrafa sokabilir. Mesela çoğumuzun evinde bulanan eski teknoloji ışık kaynağına ( ampul ) sahip avizeler yüksek ısı oluşturduklarından ve fazla enerji tükettiklerinden dolayı ciddi bir maliyet ve tehlike yaratırlar. Bu yüzden mümkünse bu tarz eski avizelerin yeni teknolojiye sahip avizeler ile değişmesi veya tasarruflu ampul ile kullanılmaları gerekir.

İyi ve doğru aydınlatmayı seçmenin püf noktaları

 • Eşit dağılmış bir ışık elde etmek için avize kullanılmalıdır. Yeterli, ihtişamlı ve tasarrufu sağlayan bir görüntü elde etmek için büyük salonlarda ve geniş odalarda birden fazla aydınlatma gereci kullanabilirsiniz. Burada yine ısı yaymayan LED tarzı ışık kaynağı tercih edilmelidir.
 • Çalışma odasında ise sabit bir aydınlatma sistemi yerine raylı spotları tercih edebilirsiniz.
 • Günün yorgunluğunu attığınız ve dinlendiğiniz yatak odalarınızda, gözünüzü rahatsız etmeyecek genel aydınlatmanın yanı sıra başucu aydınlatmasının olması idealdir. Burada da ışığın azaltılıp çoğaltılmasını sağlayan ayarlanabilir ışık anahtarı tercih edilmelidir.
 • Evinizin koridorlarında aydınlatma açısı geniş olan armatürler ve yarı şeffaf apliklerden yararlanabilirsiniz.
 • Net bir aydınlığa ihtiyacı olan yerlerin başında mutfağınız gelmektedir. Dolap altlarında ve içlerinde yer alan floresan armatürler ile lokal aydınlanma sağlanacağından çok daha rahat çalışabilirsiniz. Mutfak tavanında ise sıva üstü geniş armatürler ve bunlarla birlikte kullanacağınız sıcak renkli ampuller sayesinde malzemelerinizi daha iyi görebilirsiniz.
 • Banyonuzun aydınlatmasında ıslak mekanlarda kullanılabilen, neme dayanıklı armatürler kullanılmalıdır, özellikle de renk yansıtan lambalar tercih edilmelidir.
Yayın tarihi: 27.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.