Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERİMİZ İÇİN RENGARENK ODALAR

Bebeklerimiz için Rengarenk Odalar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Selim Yuhay’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

25.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebek odalarında uyum ve güvenlik için neler gerekiyor?

Bebek odalarında hem uyumu hem de güvenliği sağlamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Gelin, hep birlikte öğrenelim…

Bebek Odalarında Uyum ve Canlı Renkler

Bebeklerin odalarında uyumlu ve canlı renkleri kombin bir halde uygulamak çok güzel olacaktır. Örneğin; bebek yatağı için seçtiğiniz desenin bir bölümü mavi veya pembe olabilir.

Bebek dolabında da aynı renk kombinasyonlarını uygulamanız iyi olacaktır. Odaya huzurlu ve dingin bir hava verecektir. Tabii ki, bu odaya çok renkli ve hareketli oyuncaklarla gereken hareketi vermelisiniz. Böyle bir odada seçilen aksesuarlar da çok önem taşır ve renklerine özellikle dikkat etmelisiniz ki bebeğinizin renk farkındalığı ön plana çıksın. Duvar renginde de sarının değişik tonlarını seçilebilirsiniz. Böylece güneşin ışıkları duvarlarda, renk oyunlarıyla büyülü bir oda yaratabilir.

Bebeğinizin odasının bir duvarında ayna kullanmanız da hem mekanı genişletecek hem de bebeğinizin derinlik ve benlik algısının oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Bebeğiniz çok çabuk büyüyüp, geliştiği için onu bir takım tehlikelerden -ki bunlar aslında en çok gözden kaçanlar olur genelde- korumak bizim görevimizdir.

Bunlara Dikkat Edin!

Öncelikle bebek mobilyasında kullanılan cila ve boyayı özellikle sorup araştırmalısınız. Yine odada kullanılan boyanın kokusuz, su bazlı olmasına ve genelde silinebilir olmasına ya da duvar kağıdı kullanımına özellikle dikkat etmelisiniz. Tabii, aynı tehlikeler bebeğinizin kıyafetlerinde de mevcuttur. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken kullandığınız deterjanlar, tenine temas ettiği için kanserojen veya benzeri tehlikeleri de beraberinde getirme riskine sahiptir.

Bir başka tehlikeli konu da bebeği çok fazla örtmek ve aynı zamanda cibinlik kullanmayla ilgili. Bebeğin etrafında gerekli sayıdan fazla örtü hem alanını daraltır hem de oksijen oranını azaltır. Yine kullanılan cibinlikler, maalesef doğru kullanılmadığı zaman istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

Bebeğimiz biraz daha hareketlenip o masum yaramazlıklarına başladığında ise ip tarzında sarkan aksesuarlar çok tehlikeli hale geliyor. Buna örnek olarak; stor tipi perdelerin ipleri, mobilyaya bağlanan yan koruyucu yastıkların ipleri ya da bizzat bebek kıyafetlerinin bazılarında gözümüze çarpan ip veya benzeri süslemelere dikkat edin.

Emeklemeye başlayan bebekler için de hareketli tekerlekler, stoppere sahip olmayan sehpa tipi mobilyalar, ayakta duran ve hafiflik olarak çok kolay alınıp, götürülebilen aydınlatma aksesuarları yani lambalar, bebeğinizin yapacağı ani hareketlerde devrilme ve yaralanma riskini doğurabilecek objelerdendir.

Mimar Selim Yuhay

Yayın tarihi: 25.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

böyle güzel odalara bayılıyorum çok özeniyorum

23.03.2011 13:58:11 leyla altun

onun en güzel odaya sahip olması için elimden geleni yaparım yazılarınızdan bilgi alarak güzel bir oda hazırlarım

20.03.2011 12:18:54 leyla altun
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER