Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY OLDU” YENİ BASKISI İLE RAFLARDA!

“Çok Kötü Bir Şey Oldu” yeni baskısı ile raflarda!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Amerikan Psikoloji Derneği onaylı, Okuyan Koala Psikolojik Hikâyeler Serisi’nin “Çok Kötü Bir Şey Oldu” adlı kitabı, yenilenmiş baskısı ile raflardaki yerini aldı.

Çocukların kendi kendilerine yetebilen bireyler olabilmeleri ve bu konuda gerekli becerileri kazanabilmeleri için onlara rehberlik eden serinin son kitabı “Çok Kötü Bir Şey Oldu” özellikle hayatlarının herhangi bir alanında, olumsuz deneyimler yaşamış çocukların bu durumlarla nasıl baş edebilecekleri konusunda, onlara yol gösteriyor.

Kurulduğu 1892 yılından bugüne 134 binden fazla araştırmacı, eğitimci, psikolog ve öğrenci üyesiyle, dünyanın en büyük bilimsel ve profesyonel psikoloji topluluğu Amerikan Psikoloji Derneği’nin (APA), olumsuz durumlarla ve travma ile baş edebilme kitabı “Çok Kötü Bir Şey Oldu”, çocukların yaşadıkları problemleri çözebilmek için; neler yapabileceklerini, nasıl destek isteyebileceklerini ve yetişkinlerin de onlara nasıl rehberlik edebileceğini anlatıyor.

 “Çok Kötü Bir Şey Oldu” 4-8 yaş aralığındaki çocukların yaşadıkları travmatik deneyimleri ifade edebilme becerilerini güçlendirmeyi hedeflemesinin yanı sıra yaşanılan olumsuz bir durumun onların suçu olmadığıyla ilgili de farkındalık kazandırıyor. Çocukların tüm hislerinin normal olduğunu anlamalarına yardımcı oluyor ve yaşadıkları travmaları iyileştirmeye yönelik baş etme stratejileri sunuyor. Aynı zamanda çocukları, ebeveynleri veya güven duydukları yetişkinlerle konuşabilmeleri konusunda da cesaretlendiriyor.

Yaklaşık 20 yıldır çocuklar için kişisel gelişim hikâyeleri yazan Margaret M. Holmes’in “Çok Kötü Bir Şey Oldu” kitabının, Türkçe çevirisinin editörlüğünü yapan Psikolojik Danışman Petek Halman; “Çocukların maruz kaldıkları travmatik olaylar, onların bireysel savunma mekanizmalarını etkisizleştirmeye başlıyor. Bugüne kadar olumsuz durumlarla baş etmek için kullandıkları yöntemlerin işlevsiz olduğunu düşünüyorlar, sonucunda da kendilerini savunmasız hissediyorlar. Tam da bu süreçte, “Çok Kötü Bir Şey Oldu” kitabını çocuklarınızla birlikte okuyarak; onların yaşadıkları problemi öncelikle ifade edebilmelerini, ardından bunu kabul etmelerini, yaşadıkları durumla ilgili duygularını paylaşıp, en sonunda da çözüm yolları bulabilmeleri sağlayabilirsiniz. Hikâyede de bu süreçler kademeli olarak anlatılıyor ve yetişkinlere çocuklara rehberlik edebilmek konusunda da yol gösteriyor.” dedi.

APA’nın Çocuk ve Gençlik Kitapları, çocuklarınızın farklı gelişim dönemlerinde karşılaştıkları sorunları büyük meseleler haline dönüştürmeden çoğu zaman kendi kendilerine, bazen de büyüklerinden yardım alarak çözebilmeleri konusunda en büyük yardımcıları olacak.
 

Yayın tarihi: 09.02.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >