Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARA GEZİCİ FESTİVAL

Çocuklara Gezici Festival
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.11.2010 - 14:07 | Son Güncelleme:

Gezici Festival, bu yıl da çocuk izleyicilere özel gösterimler düzenliyor.

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Belediyesi ve Ordu Valiliği’nin katkılarıyla düzenlenecek olan Gezici Festival, 3-19 Aralık tarihleri arasında sırasıyla Ankara (3-9 Aralık), Artvin (10-16 Aralık) ve Ordu (16-19 Aralık) illerinde konaklayacak.

Gezici Festival’in olmazsa olmazlarından “Çocuk Filmleri” bölümünün bu yılki ülke konuğu Slovakya Cumhuriyeti olacak. Slovakya Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Slovak Film Enstitüsü’nün desteğiyle hazırlanan bu bölümde Slovak canlandırma sinemasının kurucusu sayılan Viktor Kubal ve türün en önemli temsilcilerinden sayılan Frantisek Jurisic’in incelikle tasarlanmış kısa filmleri gösterilecek.

1997 yılında kaybettiğimiz Viktor Kubal’ın Harikalar Diyarında (In The Land Of Miracles, 1967), Bahçe (The Orchard, 1968) ve İki İyi Arkadaş (Two Good Friends, 1972) adlı filmleri, Frantisek Jurisic’in ise Akıllı Domuzcuk (The Wise Little Pig, 1982), Kukuriku (Cock-A-Doodle-Do, 1985), Ev Ödevi (The Homework, 1986), Çuvaldan Masal (The Fairy-Tale From The Sack, 1988) adlı kukla canlandırmaları çocuk izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.

Ücretsiz gösterilecek filmlerin izleyicileri yine çocuklar olacak. Okullardan sinemalara film izlemeye götürülecek pek çok çocuk hayatlarında ilk kez sinemaya gitme deneyimini yaşayacak.

Festival’in Artvin bölümünde ayrıca, 11 yaşındaki çocuklara yönelik canlandırma atölyesi yapılacak. Hollandalı canlandırma sanatçısı Niek Castricum’un eğitmenliğinde yapılacak atölyede çocuklar ilk filmlerini çekmiş olacaklar. 

Yayın tarihi: 28.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.