Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

AİLECE GEZİLEBİLECEK 12 MÜZE

BU TARİH KOKAN MÜZELERDE AİLECE KALİTELİ VAKİT GEÇİREBİLİRSİNİZ.

Ailece gezilebilecek 12 müze
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ailece yapabileceğiniz etkinlikler arasına müze gezilerini koymaya ne dersiniz? Çocuklarınızla bu müzeleri gezerken çok zevk alacaksınız!

1-MİNİATÜRK

miniatürk

''Büyük ülkenin küçük bir modeli'' sloganıyla yola çıkan Miniatürk binlerce tarihi eser arasından dönemini temsil eden ve maketi yapılabilirliğine göre seçilen 122 mimari eserin,1/25 oranında küçültülmüş hallerinin bulunduğu ve her eserin başında 9 farklı dilde eser hakkında bilgi veren cihazların olduğu İstanbulda bulunan bir müzedir.

2-UFO MÜZESİ

 ufo 

Dünyanın en büyük dördüncü, Balkanların ve Ortadoğu'nun ilk uluslararası UFO Müzesi Denizli'de yer almaktadır. Amacı insanoğlunun evrimini ve gelişimini yakından ilgilendiren “Evrende Zeki Yaşam ve UFO Gerçeği” konusunun tanıtılmasına, halkın ve yerli yabancı tüm ziyaretçilerin bu konuda bilgilenmesine ve bilinçlenmesine katkıda bulunmaktır.

3- OYUNCAK MÜZESİ

 müze 

İstanbul'da bulunan bu müzeden içeri adımınızı attığınız anda sizi masalsı bir dünya beklemekte. Evcilik oynadığınız bebeğiniz, kurşun askerleriniz, metal arabalarınız, çocukluğunuz, anılarınız sizleri bekliyor.

4-MİLET MÜZESİ

 milet müzesi 

Aydın'da bulunan arkeolojik eserlerin daha ağır bastığı bu müzede M.Ö XV. yüzyıla tarihlenen Miken seramikleriyle, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı çağlarına ait eserler sergilenmektedir.

5-ARKEOLOJİ MÜZESİ 

 ARKEOLOJİ 

Çanakkale'de bulunan antik kentlerden ve çevresinden gelen eserler kronolojik sıra gözetilerek sergilenmektedir. Müzede 12.747 arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 adet etnoğrafik eser koruma altındadır. 

6-BAKSI MÜZESİ

BASKI MÜZESİ

Bayburt’a 45 km uzaklıktaki Bayraktar Köyü'nde kurulu sanat müzesi olan baksı müzesi, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına ev sahipliği yapmaktadır.

7-CUMHURİYET MÜZESİ

cumhuriyet

Ankara'da bulunan bu müzede Cumhuriyet tarihi, meclis tarihi, Atatürk devrimleri ve ilkeleri fotoğraflarla ve döneme ait objeler sergilenmektedir. Meclis toplantı salonu'nda ise Atatürk'ün ''Nutuk''unun okunduğu doğal ortam balmumu heykellerle canlandırılmıştır.

8-AFRODİSİAS MÜZESİ

afrodisias

Aydın ilinde yer alan Afrodisias M.Ö. 5.yy'da kurulup, Roma İmparatorluğu döneminde gelişmiş olan bir kenttir. Arkeolojik eserlerin bulunduğu bu kent Türkiye'nin en ünlü fotoğrafçısı Ara Güler'in tesadüfi biçimde bölgede kaybolması ile bulunmuştur.

9-ZEUGMA MÜZESİ

zeugma

9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep'te açılmış olan 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya'nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir. Mimarisi ve teknolojik açıdan dünyanın önde gelen bir müzesidir.

10-YEREBATAN SARNICI

yerebatan sarnıcı

İstanbul'un görkemli tarihsel yapılarından birisi de büyük yeraltı sarnıcıdır. Suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Horasan harcından kalın bir tabakayla sıvanarak su geçmez hale getirilen bu sarnıç toplam 9.800 m2 alana ve yaklaşık 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir.

11-EFES ANTİK KENTİ

efes

Kuruluşu MÖ. 6000 yıllarına dayanan ve farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olan Efes antik kenti, içerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almakta veTürkiye’nin en önemli turistik yerleri arasında bulunmaktadır.

12-MARDİN MÜZESİ

mardin muzesi 

İçerisinde M.Ö. 4000'den, M.Ö. 7. yüzyıl dönemlerine ait eserler barındıran bu müze Asur, Urartu, Pers, Hellenistik, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, ve Osmanlı devirlerine ait tabletler, silindir ve damga mühürler,takılar, keramikler, altın, gümüş ve bakır sikkeler, gözyaşı şişeleri ve kandiller sergilemekte ve sizleri tarihin derinliklerine götürmektedir.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Orgazm aşısı gerçek mi?yeniKara KutuEsra Çabuk Cömert

Orgazm aşısı gerçek mi?

Mutlu bir cinsel yaşam veya belki de hiç yaşamadığınız orgazm duygusunu bu aşı sayesinde yaşayabilirsiniz.Devamı >
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >