Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

VAJİNİSMUS TANISI NASIL KONUR?

BU CİNSEL SORUN ÜLKEMİZDE HER 10 KADINDAN BİRİSİNDE GÖRÜLÜYOR!

Vajinismus tanısı nasıl konur?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Vajinismusun ülkemizde her 10 kadından birisinde görüldüğünü söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismus tanısının nasıl konduğunu açıkladı…

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanımına göre kadının kendi isteğine rağmen vajina içerisine parmak, fitil, tampon veya eşinin penisi gibi yabancı bir cismi alamaması olarak tarif edilen bir cinsel sorundur. Bu cinsel sorun ülkemizde ortalama olarak her 10 kadından birisinde görülür.

vajinismus

Vajinismus hastalarının pek çoğu kendi arzularına rağmen hiçbir şekilde eşleri ile cinsel birlikteliği sağlayamazlar, bu nedenle yıllarca süren evliliklerine rağmen bakiredirler. Bir kısmı ise yaşadıkları yoğun kasılmalara bağlı olarak son derece ağrılı ve acılı şekilde ilişkiyi yaşarlar. Günümüzde bilimsel yöntemler sayesinde vajinismus sorunu oldukça kısa bir süre içerisinde %100’e varan bir başarı oranı ile çözüme ulaşabilmektedir.

VAJİNİSMUS İLİŞKİNİN İMKANSIZ HALE GELMESİNE NEDEN OLUR

Vajinismus sorununu yaşayan kadınların pek çoğu eşleri ile cinsel ilişki sırasında ‘ön sevişme’ safhasında haz ve istek duymalarına rağmen cinsel birleşme anı geldiğinde aşırı bir tepki vermektedirler. Yoğun kaygının getirdiği ‘panik atak benzeri’ bir durum ile aşırı heyecan, korku, çarpıntı, nefes nefese kalma, terleme, genital alan ve tüm vücutta görülen yaygın kasılmalar sonucunda çoğu zaman eşi elle veya ayakla iterek ilişkiye engel olma, ağlama krizleri sık görülen davranış şekilleridir. Tamamen istem dışı gerçekleşen yaygın kasılmalar ilişkinin adeta imkansız hale gelmesine neden olur. Vajinal kasların istem dışı kasılmasına bağlı olarak erkek eşlerde de ilişki sırasında ‘duvara çarpma’ hissi gerçekleşmektedir. 

Vajinismus sorunu yaşayanların çoğu problemlerinin yalnızca kendilerine ait bir sorun olduğu düşüncesi ile hekime gitmekten çekinmekte, karşılaştıkları kendilerine göre bu çok ‘tuhaf’ durumlarını kimseyle paylaşamamakta ve ‘bir gün nasıl olsa çözülür’ düşüncesiyle aylar, hatta yıllarca tam bir birleşme yaşamaksızın evliliklerini sürdürmektedirler. Zamanla kabullenme ve sorunun kanıksanması ile tam bir ‘öğrenilmiş çaresizlik’ sorunu ortaya çıkmaktadır. Vajinismus çiftlerinin pek çoğu çocuk yapma düşüncesi ile bir jinekolog hekime başvurmakta ve kimseyle paylaşamadıkları sorunlarını hekimlerine açıklamak zorunda kalmaktadırlar.

 vajinismus 

VAJİNİSMUS TANISI NASIL KONUR?

Vajinismus tanısı bir jinekolog hekim tarafından yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme ile kolay bir şekilde konulabilmektedir. Burada jinekolojik muayeneden çok ‘jinekolojik değerlendirme’ ifadesi çok daha uygun olacaktır. Nitekim jinekolojik muayene aletle ve elle bir muayene yöntemiyken, jinekolojik değerlendirme çok daha basit bir uygulamadır. Bu değerlendirme görsel bir inceleme ve parmak ucu ile dokunularak yapılan bir değerlendirmeden ibarettir; bir dakikadan az sürer ve kesinlikle ağrısızdır. Bu nedenle jinekolojik değerlendirme öncesi hastaların yaşadığı kaygıların tamamı gereksizdir.

JİNEKOLOJİK DEĞERLENDİRMEDE HEKİM NELERE BAKAR?

Jinekolojik değerlendirme sırasında hekim öncelikle, doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış fiziksel bir sorunun olup olmadığını kontrol eder. Özellikle kızlık zarının yüksek kenarlı, ara bölmeli, sert (fibrotik) oluşu tedavinin gidişatı için son derece önemlidir. Diğer taraftan değerlendirme sırasında vajinal ve vücutsal semptomlar da önemlidir. Kasılmaların derecesi ve verilen tepkimeler ‘vajinismusun derecesini’ belirler. Vajinismusun dört ayrı derecesi vardır; uygulanacak tedavi yöntemleri de bu derecesi ile ilişkili olabilmektedir.

 vajinismus 

Özetlemek gerekirse; vajinismus tanısı için yapılan jinekolojik değerlendirme hem kesin tanının konmasında, hem de tedavi yöntemi ve tedavi sürecinin belirlenmesinde bir yol haritası niteliğindedir. Tedavinin altın standardıdır. Diğer bir ifade ile tam bir jinekolojik değerlendirme yapılmaksızın tedaviye başlamak adeta ‘karanlıkta iğne aramak’ gibidir.

KESİN TEDAVİSİ VARDIR!

Günümüzde bilimsel ve etik değerlerler doğrultusunda, doğru tanı kriterleri konulduktan sonra vajinismus sorunu çok kısa bir süre zarfında ve %100’ e yakın bir başarıyla çözümlenebilmektedir. Hatta yapılan bilimsel çalışmalara göre tüm cinsel sorunlar içinde tedavisi en kolay olanıdır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta; tedaviyi uygulayacak hekim ile yardımcı profesyonelin bilgi ve tecrübesidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!yeniAdalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikayeniPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?yeniVira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >