Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SPERM SAYISI VE KALİTESİNİ ARTIRAN 10 SİHİRLİ TAKVİYE

TÜM BUNLAR LİBİDO KAYBINI ÖNLÜYOR, EREKSİYON PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRIYOR.

Sperm sayısı ve kalitesini artıran 10 sihirli takviye
106 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Sperm sayısı nasıl artar? Sperm sayısı ve kalitesini artıran besinler hangileridir? Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, ayrıntılarıyla aktardı.

“Sağlıklı bir gebeliğin olabilmesi ve başarılı bir doğumla sonuçlanabilmesi ancak sağlam genetik malzemelerin varlığına bağlıdır” diyen Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, sperm kalitesini artıran besinleri şu şekilde sıraladı:

L-Arginine: Bir aminoasittir. Etkisi ise sperm sayısı ve hareketliğini artırmaktır. Arginin aynı zamanda sertleşme yani ereksiyon sorunları için doğal bir tedavi olarak da kullanılabilir. Bu durum, argininin vücutta bir damar genişletici olan nitrik oksiti uyararak genital bölgedeki kan akışını arttırmaya yardımcı olduğu gerçeğinden kaynaklanır.

L-Carnitine: Bir enerji metabolizması molekülüdür ve bu yolla sperm enerji metabolizması üzerinde önemli rol oynar. Yapılan çalışmalar carnitine maddesinin sperm hareketliliği , sayısı morfolojisi ve yoğunluğunun da önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Serbest oksijen radikali olarak adlandırılan metabolizma son ürünlerinin oluşturduğu hasarı azaltarak spermleri korumaya yardımcı olabilir.

Epidium Sagittatum (Azgın teke otu) : Bu bitkinin aktif içeriği ‘’icariin’’olarak da bilinir. PDE5 (Fosfodiesteraz )isimli bir vücut enzimini baskılayarak sertleşme bozukluklarının yani erektil disfonksiyonun düzelmesine yardımcı olabilir.

Tribulus terrestris: Hindistan’da sık kullanılan bir şifa verici bir bitkidir. Erkeklerde testesteronu artırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucudur. Cinsel istek yani libido kaybını önler, ereksiyon problemini ortadan kaldırır. Erkek menopozu dediğimiz andropoz semptomlarını azaltır. Sperm sayısı ve kalitesini artırır.

Folik asit: Sperm üretimi, sayısı, hareketliliği ve düşük sperm şekil bozukluğunu önlemek için gereklidir. Vitamin C emiliminin artmasında rol oynar.

Selenyum: Bir mineraldir ve yetersizliği infertilite nedenlerinden birisidir. Sperm sayısı ve yapısına olumlu etkileri vardır. Erkekte yumurtalıkların bir parçası olan epididim’in fonksiyonlarının yerine getirilmesinde anahtar rol oynar. Yüksek yağ içeriği, sperm hücrelerini koruyan güçlü bir antioksidandır.

Coenzym Q10: Enerji üretimi için önemlidir. Üreme tekniklerinde fertilizasyon oranlarını arttırdığı gösterilmiştir. Kan akışını düzenler. Seminal sıvı içerisinde doğal olarak bulunur. Serbest oksijen radikal hasarına karşı spermi korur, enerji verir ve sperm hareketlerini artırır.

Çinko: Hücre bölünmesi ve sağlıklı sperm üretimi için önemlidir. Erkek cinsel fonksiyonları için gerekli en önemli mineraldir. Testosteron metabolizması, testis büyümesi, sperm üretimi, hareketliliği, sayısı ve erkek üreme dokusunda aşırı östrojeni azaltmak için gereklidir. Her defasında meni ile 5 mg civarında çinko atılmaktadır.

Vitamin C: Serbest radikallerden kaynaklanan hasarı önler, sağlıklı sperm üretimi için gereklidir. Sperm hareketliliğini ve sayısını artırabilir. Sperm kümeleşmesini azalttığı gösterilmiştir.

Grape seed extract (Üzüm çekirdeği ekstresi): Oligomerik proantosiyanidin (OPC) adıyla bilinen güçlü antioksidandır. Vücudun temel antioksidanlarından biri olan E vitamine göre 50 kat C vitaminine göre ise 20 kat daha güçlü etkilidir. Böylelikle spermi vücudun kendi ürettiği radikallerden korur.

Ceratonia siliqua (Keçi boynuzu): Gallik asit açısından zengindir. Hareketli sperm sayısını yükseltir. Mevcut hareketli spermlere daha fazla hareketlilik kazandırmaktadır. Spermin baş kısmında bulunan ve yumurtayı delerek giren akrozom içeriğindeki enzimlerin gücünü yükselterek yumurta zarının parçalanmasına imkan sağlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog
Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

106 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Eksik bir yazı olmuş bahsi geçen besin, mineral vb. şeylerin hangi meyve ya da sebzelerde bulunduğu belirtilmeliydi. Mesela selenyumun badem ve semiz otunda bolca bulunduğu belirtilebilirdi. Bilsem diğerlerini de yazardım :

13.10.2015 harun can
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >