Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEXERSİZM, CİNSEL İLİŞKİYE ENGEL DEĞİLDİR

Sexersizm, cinsel ilişkiye engel değildir
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
20.04.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim var. Birçoğumuz ne olduğu bilmese de bu sorundan mustarip olan birçok kişi var. Astım hastası olup da aktif bir cinsel hayata sahip kişilerin çok yakından tanıdığı "sexersiz astımı", Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi anlatıyor.

ASTIMI TETİKLEYEN UNSURLAR NELERDİR?

Astım krizlerini tetikleyen birçok unsur vardır. Bunlar; alerjenler, viral solunum yolları, hava kirliliği, sigara dumanı ve keskin kokular gibi… Tüm bunların dışında bir de egzersiz yapmaya bağlı ortaya çıkan ve kişide astım krizlerini tetikleyen bir astım türü vardır. Buna egzersiz astım denir ve en sık rastlanılan türü sexersiz astımdır.

SEXERSİZ ASTIM NEDİR?

Astımın, sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan haline sexersiz astım denir. Kadınlarda daha sık rastlanan sexersiz, cinsel ilişki sırasında sarf edilen efora bağlı olarak ortaya çıkar ve egzersize bağlı astımın bir çeşidi olarak kabul edilir. Birçok acil durum vakalarında sebebin cinsel ilişkiye bağlı oluşan astımlar olduğu görülmüştür.

SEXERSİZİN ORTAYA ÇIKMA NEDENLERİ NELERDİR?

Astım, tedavi edilip iyileştirici önlemler alınmazsa cinsel ilişkiyi olumsuz anlamda etkileyebilir. Çünkü cinsel ilişkinin eforu ve heyecanı astım belirtilerini şiddetlendirebilir. Bunun dışında;

 •  Yataktaki hareketler, yatak ve yastıktan daha fazla alerjenin havalanmasın yol açabilir. Bu alerjenlerin solunum yoluyla vücuda alınması ise sexersiz astımı tetikleyebilir.
 •  Kullanılan prezervatif, gebeliği önleyici kremler ve spermde bulunan çeşitli maddelere karşı alerjik reaksiyon oluşturabilir.
 •  Diğer bir neden ise yaşanan cinsel ilişkinin saatidir. Astım krizleri genellikle gece ve sabah saatlerinde artar. Daha çok gece yaşanan cinsel ilişkiler sexersizi tetikler.

NORMAL BİR CİNSEL İLİŞKİ MÜMKÜN!

Olası astım krizlerini minimize etmek için belli başlı kurallar vardır. Eğer astım hastaları bu kurallar dahilinde hareket ederse normal bir cinsel yaşamı olabilir. Bu kuralları şöyle özetlemek mümkündür;

 •  Yatak odası ne çok sıcak, ne çok soğuk olmalıdır.
 •  Alerjenlere karşı yatak odası sık sık havalandırılmalıdır.
 •  Yatak odasında sigara içmekten kaçınılmalıdır. Çok ağır kokulu oda parfümleri tercih edilmemelidir.
 •  Alerji ihtimaline karşı yün, kuş tüyü yastık gibi materyaller yerine sentetik ürünler tercih edilmelidir.
 •  Cinsel ilişki için gece saatlerini değil günün başka bir saat dilimi seçilmelidir.
 •  Fazla alınan alkolden sonra cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 •  Astım hastaları cinsel ilişki sırasında üstte oldukları pozisyonları tercih etmelidir.
 •  Eğer astım krizleri çok sık yaşanıyorsa cinsel ilişki öncesi nefes açıcı spreyler kullanılabilir.

ASTIM İLAÇLARININ CİNSEL HAYAT ÜZERİNDE BİR ETKİSİ VAR MI?

Hastalıklar söz konusu olduğunda birçok spekülasyon da ortaya çıkıyor. Astım ilaçlarının cinsel performansı etkilediği yanılgısında olduğu gibi. Her ne kadar yaygın bir algı olsa da astım için kullanılan ilaçlar cinsel performans üzerinde herhangi bir olumsuz sonuca yol açmadığı gibi bazı ilaçların pozitif etkisi bile vardır. Sadece alerji tedavisi sırasında kullanılan ve kişide yorgunluk, halsizlik gibi belirtilere yol açan antihistaminik ilaçlar, etkileyebilir. Cinsel ilişki öncesinde kullanılması tavsiye edilmez. 

Yayın tarihi: 20.04.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.