Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEKS İÇİN UYGUN ORTAM NASIL OLMALIDIR?

Seks için uygun ortam nasıl olmalıdır?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Beril Papuççuer Öztürk’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzman Psikolog&Cinsel Terapist
 
 

02.11.2015 - 12:35 | Son Güncelleme:

Keyifli bir seks için doğru ortamı hazırlamak gerekir. İşte, seks için uygun ortamı yaratmanın ipuçları...

Seks için en önemli 3 unsur; uygun partner, uygun zaman ve uygun ortamdır. Bu 3’lüden birinin eksikliği seksten alınan hazzı ve keyfi olumsuz etkiler.

KENDİNİZİ RAHAT HİSSETMENİZ ÖNEMLİ

Seks için ortamın stresli ve gergin olmaması gerekir. Örneğin evde başka misafir ya da kalanlar varsa (ki bu kişiler aileden birileri ise) durum daha gerginlik yaratıcı olabilir. Ancak seks çiftin yaşaması gereken doğal bir ihtiyaç ve gerekliliktir. Bu yüzden bu durumu engel görmek yerine ılımlı düşüncelerle kendilerini ve birbirlerini empoze etmeleri daha doğru olacaktır. Çift kendini rahat hissetmelidir, rahat hissetmeyecekleri her şey (sürekli çalan telefon, rahatsız edici görüntü ya da ses cihazları) iyi bir seks için ortamdan uzaklaştırmalıdır.

Seks için uygun ortam

SEKS İÇİN UYGUN ORTAMI HAZIRLAYIN!

 • Seksin mutfağına değinecek olursak, öncelikle ayarlanması gerekenlerin başında ortamın temizliği gelir. Sadece ortamın değil çiftlerin de bedensel temizliklerine, güzel kokmaya (ağız ve ten kokusu) özen göstermeleri ve dikkat etmeleri gerekir.
 • Ne üşütülecek ne de terlenecek düzeyde bir ısı ayarı yapılmalıdır.
 • Ortam ne çok karanlık ne de dikkat dağıtacak aydınlıkta olmalıdır. Erkekler genelde aydınlığı tercih etmelerine karşın kadınlar daha karanlık ortamları isterler. Göz bebeklerinizi göreceğiniz bir aydınlık ya da loşluk belki de yol gösterici olabilir. Işıklandırmaya ek olarak abajurlara düşük amperli renkli ampuller takılması görsel uyaran olarak katkı sağlar (Örneğin kırmızı ışık).

 • Afrodizyak etkisi yaratan özel kokulu mum ya da kokular duyusal uyarıcı olarak işe yarar. Mum yakıldığı zaman sadece koku olarak değil, görsel olarak da oldukça uyarıcı etki sağlar. Dekoratif özel ayrıntılar da önemlidir.
 • Seksi çağrıştıran uyarıcı renkteki ipek-saten çarşaflar, ve yatak örtüleri, seks sırasında kullanılabilecek bel yastıkları, dantel ya da saten iç çamaşırları veya giysiler tüm bunlara eşlik edebilir.
 • Çiftin her birinin sekse ve zevkle odaklanması gerekir. Bunun dışındaki her şey iyi bir seks için zihinden çıkarmalıdır (İş, borç, ailevi meseleler vb.).
 • Odada bulunmaması gereken en önemli objeler; aile büyüklerinin (sağ ya da vefat etmiş) resimleri, kutsal kitap ya da nesneler, çocuklarının resim ya da fotoğrafları, yatakları, oyuncakları ve eşyaları gibi şeylerdir.
 • Ortam olarak sadece bir odaya bağlı kalınmaması, evin diğer odaları ve bölümlerinin de kullanılabileceği unutulmamalıdır.
 • Tüm bunları sağladığınızda yaşayacağınız seksin kalitesi ve hazzı da o kadar artacaktır.

Uzman Psikolojik Danışman
Beril Papuççuer Öztürk

Yayın tarihi: 02.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.