Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ORGAZMIN BİLİMSEL AÇIDAN KANITLANMIŞ 6 FAYDASI

Orgazmın bilimsel açıdan kanıtlanmış 6 faydası
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
A. Cem Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

02.03.2016 - 18:23 | Son Güncelleme:

Orgazm olmanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok faydası vardır. Bu nedenle düzenli bir seks hayatı, kişinin daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine katkı sağlar.

ORGAZM NEDİR?

Orgazm, fiziksel ve psikolojik cinsel uyaranlar sonucu beynin harekete geçmesi ve bazı hormon mekanizmalarının etkisiyle, hem bedensel hem de ruhsal açıdan algılanan, "geçici şuur bulanıklığı", "kontrol kaybı duygusu", "zamandan kopuş" ve tüm bedende güçlü kasılmaların yaşandığı "yoğun bir boşalma"dır. Boşalma ise cinsel ilişkinin sonlarına doğru yaşanan ve on-on beş saniye süren kasılmalarla kendini gösteren fiziksel ve bedensel rahatlamadır.

Orgazmın hem fiziksel hem de psikolojik birçok yararı vardır. İşte orgazmın bilimsel olarak kanıtlanan 10 faydası…

BEYNE GİDEN KAN MİKTARINI ARTIRIR

orgazmın faydaları

Orgazm, kan akışını hızlandırarak kanın vücutta dolaşımını artırır. Dolayısıyla beyne giden kan miktarında da atış olur ve bu sayede kanın taşıdığı oksijen beyin hücrelerine daha fazla miktarda ulaşır. Beynin kullandığı önemli bir yakıt olan oksijen miktarının fazla olması, hafıza, anlama ve düşünme gibi bilişsel becerilerde artışın yanı sıra, başta stres olmak üzere ruhsal sorunların azalmasına da etki eder.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

orgazmın faydaları

Orgazm, immünoglobin A gibi, vücudumuzun mikroplarla savaşmak için kullandığı antikorların daha fazla salgılanmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

KALP DOSTUDUR

orgazmın faydaları

Orgazm, kalbin de dostudur. Azlığı ya da çokluğu kalp krizi riski oluşturan östrojen ve testosteron hormonlarının düzeylerinin dengede tutulmasına yardımcı olarak kalp sağlığına da katkıda bulunur.

YÜKSEK TANSİYONU ÖNLER

orgazmın faydaları

Orgazmla kan dolaşımının hızlanması, kan basıncının düşmesini sağlayarak, yüksek tansiyonu önler ve böylece felç riskinin azalmasına yardım eder.

AĞRILARI AZALTIR

orgazmın faydaları

Orgazm sırasında salgılanan oksitosin ağrıların azalmasına yardımcı olur.

STRES VE GERGİNLİĞİ AZALTIR, MUTLU EDER

orgazmın faydaları

Fiziksel yararlarının yanı sıra psikolojik açıdan da pek çok yararı vardır. Orgazmla yüksek miktarda salgılanan ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin sayesinde libidoda artış olur. Libidonun yükselmesi, cinsel isteksizlik sorununun giderilmesinde de önemli bir rol oynar. Orgazmın vücut kimyasallarında yaptığı değişim sonucunda stres ve gerginlik azalır, mutluluk, rahatlama ve kendine güven duygusunda artış olur.

Orgazmın aynı zamanda cilt sağlığı, yaşlanma etkilerini azaltması, cinsel organlardaki bazı sorunları önlemesi, regl dönemini düzenlemesi, uyku düzenini sağlaması, hamile kalmayı kolaylaştırması gibi faydaları da vardır.
 

Yayın tarihi: 02.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.