Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

MUTLU VE DOYUMLU BİR CİNSELLİĞİN İPUÇLARI

DOYUMLU BİR CİNSELLİK İÇİN ÖNCELİKLE BİREYİN KENDİ BEDENİNİ TANIMASI GEREKİYOR.

Mutlu ve doyumlu bir cinselliğin ipuçları
14 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Doyumlu bir cinsellik için öncelikle bireyin kendi bedenini tanıması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr.Ayla Üçkuyu, mutlu ve doyumlu bir cinselliğin ipuçlarını verdi… 

Cinsellik doğum öncesi başlayıp ömür boyu devam eden, yalnızca cinsel organları değil tüm bedeni ve aklı içeren bir durumdur. Cinsellik insanların değerleri, duyguları, kişilikleri, fiziksel görünümleri ve içinde yaşadıkları topluma göre şekillenen bir kavramdır. Yani cinsellik insanın olmazsa olmazıdır diyebiliriz.

cinsellik

CİNSELLİK ÇOK AZ BİLİNEN BİR KONU

Cinsellik hem çok yasaklanan hem çok merak edilen, bir yandan utanılan bir yandan övünülen, çok konuşulan ama çok az bilinen bir konudur. Doğru bilgilendirmeye ihtiyaç olan önemli bir konudur. Cinsel sorunlar, insanları en fazla mutsuz eden sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Cinsel sağlığın bozulması hem fiziksel sağlığı bozmakta hem de gerek kadın gerekse erkekte halkalar halinde ruhsal sağlığın ve ardından aile sağlığının ve sosyal sağlığın bozulmasına yol açmaktadır.

Mutlu ve doyurucu cinselliğin ön koşulu, karşılıklı saygı ve eşler arası etkin iletişim ve paylaşımdır. Mutlu bir cinsel yaşam için ilişki karşılıklı güven, dürüstlük, açıklık, paylaşım ve saygı üzerine temellendirilmelidir.

MUTLU BİR CİNSEL YAŞAM İÇİN…

Doyumlu bir cinsellik, öncelikle bireyin kendi bedenini tanıması ile mümkündür. Bireyin, cinsel haz noktalarını fark etmesi ve bunu cinsel eşiyle paylaşmaktan kaçınmaması mutlu bir cinsel ilişki yaşamasını sağlar. Cinselliğin nasıl yaşanacağına dair ayrıntılarda (anal, oral sevişme gibi) çiftlerin ortak kararı olmalı ve her iki tarafın istek, onay ve rızası ile gerçekleştirilmelidir. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir. Kadının doyumlu bir cinsel ilişki yaşayabilmesi (orgazma ulaşması) için ön sevişmeye yeterince zaman ayrılması gereklidir. İstenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık kaygısı, özellikle kadının mutlu ve doyumlu cinsellik yaşamasını engeller. Çift, bu konuda önlemlerini önceden almış olmalıdır.

 cinsellik 

YANLIŞ İNANIŞLAR KONUŞARAK AŞILMALI

Mutlu ve doyumlu bir cinsellik için kişiler birbirlerine karşı sorumlu davranmalı, mahremiyete ve kişisel hassasiyetlere önem verilmelidir. Karşılıklı sevgi, saygı ve güvene dayanan bir ilişkide, cinsellik her iki cinsel eş için daha doyumlu olabilmektedir. Cinsel birleşme için uygun zaman ve ortam seçilmelidir. Güvensiz ortamlarda kadının doyum sağlaması güçtür. Çünkü kadın, cinselliğe daha fazla toplumsal kaygılarla yaklaşır ve yine cinsel haz duyabilmesi için tüm duyu organlarının ve beynin buna hazır olması gereklidir. Çift, cinselliğe ilişkin mitleri (yanlış inanışları) ve toplumsal değerleri, birlikte konuşarak ve paylaşarak aşmaya çalışmalıdır.

 cinsellik 

CİNSEL ESTETİK KAYGILARI ARTTI

Cinselliğin insan sağlığındaki öneminin daha iyi anlaşılması ve cinselliğin yaşamdaki yerinin artması ile cinsel estetik kaygılar artmıştır. Kişinin cinsel mutluluğu ve cinsel başarısı üzerinde olumlu etki sağlayan cinsel estetik işlemler daha fazla talep edilmekte hastalar ve hekimler tarafından daha fazla tavsiye edilmektedir. Kendi cinsel organlarını tanıyan, beğenmeyen ve sorunlarını fark eden kadınlar bunların çözümü için gerekli ameliyat veya diğer tedavilere büyük ilgi göstermektedirler. Cinsel açıdan kendini daha güvende hissetme, daha rahat bir sosyal hayat isteği nedeniyle kadınlar ve erkekler cinsel organlarında değişiklik yapmak isteyebilmektedirler. Cinselliği azaltabilecek fiziksel sorunların estetik cerrahi işlemler ile ortadan kaldırılması mutlu ve doyumlu bir cinselliğe katkı sağlamaktadır.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Ayla Üçkuyu

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
14 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >