Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

MENTAL ORGAZM NEDİR?

DOKUNMADAN VE HERHANGİ BİR CİNSEL UYARAN OLMADAN ORGAZM OLABİLMEK MÜMKÜN MÜ?

Mental orgazm nedir?
6 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sedef Batı’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Mental orgazm, düşünce gücü ile orgazm olmak anlamına gelir. Herhangi bir cinsel uyaran olmadan orgazm olmak kulağa pek mümkün gibi gelmese de düşünce gücüyle orgazm olmanı mümkün olduğunu savunanlar var ve buna "mental orgazm" ya da "zihinsel orgazm" adı veriliyor.

ORGAZM OLMAK O KADAR KOLAY MI?

mental orgazm

Mastürbasyon yoluyla ya da partneri ile yaşadığı cinsel ilişki sırasında dahi orgazm olamayan onca kadın varken orgazmnın sadece düşünce gücü ile yaşanabileceğini bilmek hayli ilginç. Orgazm Bilimi (The Science of Orgasm) kitabının yazarlarından Dr. Barry Komisaruk, zihinsel orgazm konusunda bir araştırma yapmış.

FİZİKSEL UYARAN OLMADAN ORGAZM...

Mental orgazm Mental orgazm kavramını ortaya atan ve bu konuyu inceleme altına alan Dr. Komisaruk, yaptığı araştırmalar sonucunda beynin seks sırasında çalışan kısımlarının herhangi bir fiziksel yardım olmadan da kapanıp açılabildiğini ortaya atmış. Ayrıca hastaları üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda orgazm olduğu anları düşünerek zevk alan kadınların beynindeki zevk merkezinin orgazm yaşayan bir kadınla aynı işlediğini ortaya atmış. Yani kadınlar erkeklerden farklı olarak fiziksel uyaran olmadan da orgazm olabiliyormuş.  

mental orgazm

Gerçekten böyle bir şey mümkün mü ve eğer mümkünse bu şekilde orgazm olmak için neler yapmak gerekir? Hepimizin aklına takılan bu soruları uzmanlarımız yanıtlıyor.

Jinekolog Op. Dr. Kaan Kocatepe

İnsan beyni, yeterince güçlü canlandırılan bir deneyimi gerçekmiş gibi algılama yeteneğine sahiptir. Bu özellikten en çok faydalanan kişiler atletlerdir. Koşuya çıkmadan önce zihinlerinde koşunun güçlü görsel ve işitsel öğelerle oluşturulmuş bir antrenmanını yapmakta ve buna hedefe ulaştığı anda elde edeceği olumlu duyguları da eklediğinde beynini koşullandırmış olmaktadır.

Benzer şekilde bir kişi zihninde yeterince güçlü bir deneyim oluşturduğunda, buna NLP (nörolinguistik programlamada) pozitif imgeleme adı verilir, bu deneyimin doruğunda bekleyen orgazm hissine kolayca ulaşabilecektir. Yine NLP'ye göre kişi görsel, işitsel ve dokunsal öğeleri ne kadar güçlü canlandırırsa deneyim de o kadar güçlü olacaktır. Bu arada dokunulmak ve dokunmak yanında koku ve hatta tat duygularını da deneyimine eklemesi orgazm hissini güçlendirecektir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Cinsel Terapist Gökçen Erdoğan

Kesinlikle mümkün. Erkekte fizyolojik zorunluluklar var. Yani önce sertleşmesi ve orgazm esnasında da boşalması şart. Yani duygusal boyut öncelikli değil. Onda belirleyici olan fiziksel görüntü ve gerçek temas.Oysa kadında duygusal boyut kuvvetli ve kadının boşalmadan orgazm olması da mümkün. Dolayısıyla düşünce gücüyle yoğunlaşarak, o anı birebir zihninde birebir yaşayarak orgazm olması mümkün. Uzakdoğu'nun binlerce yıllık cinsel yogası olan tantrada da orgazm kontrolü sağlanıyor. Bu öğreti de Dr. Komisaruk'un bahsettiklerini yapıyor aslında. Düşünce yoluyla zihinsel orgazmı henüz deneyimlememiş kadınlara önerimse; yalnız oldukları bir anda en iyi sevişmelerini anımsayarak ya da hayal ettikleri sevişmeyi kafalarında kurgulayarak yoğunlaşmaları, tüm dokunuş ve öpüşleri gerçekmiş gibi hayal etmeleri ve duygularını serbest bırakmaları. Sanırım çok da zorlanmayacaklar. Çünkü özellikle Türk kadını gerçek bir birleşme yaşanıyorken bile orgazm açısından şanssız sayılır.

Jinekolog Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

Orgazmın cinsel temas olmadan da gerçekleştiğini rüyada orgazm olma durumundan biliyoruz. Bunu temel alırsak mental olarak da orgazm gerçekleşebileceğini söylemek yanlış olmaz.

Yapılan araştırmalarda sadece fiziksel temas ile orgazm olmanın tek başına yeterli olmadığı, buna ek olarak zihinsel düşünce ve dürtülerin de orgazm için olmazsa olmaz faktörler olduğunu ortaya koymuştur.

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe

Yapılan son bilimsel araştırmalar kadın orgazmında zihinsel süreçlerin fiziksel süreçlerden daha önemli olduğuna dair bulgular olduğunu söylese de, fiziksel bir uyarıcı olmadan sadece düşünce gücüyle orgazma ulaşmak yani "mental (zihinsel) orgazm" yaşamak mümkün değildir. Çünkü kadınlar klitorisleriyle cinsel doyuma ulaşırlar ve dokunsal canlılardır, aşkı, sevgiyi, şehveti, boşalmayı veya orgazmı dokunarak yaşayabilirler. 

Hazırlayan: Sedef Batı

6 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Cinsel uyaran olmadan ne demek?? zaten cinsellik beyinsel faaliyetlerle uyarılıyor, oluşuyor ki..

24.11.2015 melike atamer
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >