Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

LİBİDO NEDEN AZALIR?

Libido neden azalır?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
13.03.2017 - 07:00 | Son Güncelleme:

Libidoyu azaltan faktörler hakkında açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İnci, libido kaybının bir hastalığın habercisi olabileceğine dikkat çekti.

LİBİDO NEDİR? KADIN VE ERKEK LİBİDOSU FARKLI MIDIR? 

İlk insanla beraber yaratılan duygu, Freud’a göre yaşamın enerjisi. Libido, Latincede şehvet, arzu, ihtiras gibi anlamları ifade eder  günümüz toplumunda bireyin seksüel isteğinin seviyesi olarak bilinir. Libido düşük seviyelerden fanteziler gibi oldukça yüksek derecelere kadar geniş bir yelpazede olabilir.

Erkeklerde çok daha hızlı artan libido, kadınlarda aynı hızı göstermez. Kadınlar erkeklerden farklı olarak sekse daha duygusal yaklaşırlar ve güçlü bir libido için sadece sağlıklı bir vücuda değil, güvenebilecekleri bir partner, güvenli sosyal ortama vs. ihtiyaç duyarlar.

LİBİDO NEDEN AZALIR?

Erkeklerde ve kadınlarda da libidoyu yöneten hormon testosteron hormonudur ve seviyesinin artması libidonun artmasına neden olabildiği gibi azalması erkek ve kadınlarda libidoyu azaltabilmektedir. Libidoyu azaltan sebeplerin başında günümüz dünyasının en yaygın rahatsızlıklarından biri olan depresyon gelmektedir.

Sizce libidonuz ne durumda?
Sizce libidonuz ne durumda?

İnsanlarda mutluluk ve zevk bölgesi beynin ön bölgesi yani frontal lob bölgesidir. Depresyonda bu bölgenin sinirsel yapısında aksaklıklar gelişir, testosteron seviyesi azalır, buna bağlı olarak kişilerde cinsel ilgi ve istek azalır. Kişi hiçbir şeyden zevk alamaz hale gelir. Bu ilgi ve isteğin azalması olayı bir kısır döngüye çevirerek depresyonu daha da derinleştirir ve tedavisini zorlaştırır.

STRESLİ YAŞAM LİBİDOLARI DÜŞÜRÜYOR

Diğer önemli bir sebep olarak stresli yaşam gelmektedir. Stres halinde vücuttan kortizol dediğimiz hormon fazla miktarda salgılanır ve bu hormonun aşırı salgılanması vücutta şekerin yükselmesinden tansiyonun yükselmesine kadar birçok olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Ayrıca kişilerde cinsel isteksizlik, erkeklerde sertleşme problemleri yapabilir.

AŞIRI ALKOL VE UYUŞTURUCU DA LİBİDO DÜŞMANLARI

Libidoyu azaltan diğer bir sebep aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımıdır. Bu kişilerde dopamin, seratonin gibi zevk veren hormonlar aşırı tüketilmekte ve daha sonra yeterince salınamadığı için kişi artık istek duymamakta ve zevk almamaktadır.

AZ UYKU LİBİDOYU DÜŞÜRÜYOR

Az uyumak da libidoyu azaltabilmekte, kişi uykusuz kaldığında uykuda salınan melatonin denen mutluluk hormonu salgılanamamakta ve bu da libidoyu azaltmaktadır. 

Ayrıca kişinin kendini cazip bulmaması, beğenmemesi özellikle kadınlarda doğum sonrası ve menapoz sonrası görülebilir. Eşler arasındaki sorunlar ve eşler arasındaki ilişkilerin monotonlaşması libidoyu azaltabilmektedir.

 

LİBİDO KAYBI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 • Öncelikle vücuttan kaynaklanan sebepler örneğin; hormonal bozukluklar, sinirsel rahatsızlıklar vs. varsa bunlar tespit edilip tedavi edilmelidir.
 • Kişilerde yaşam tarzı değişiklikleri önerilmeli örneğin; kilo verdirilmeli, spora yönlendirilmeli, akdeniz usulü beslenme önerilmelidir.
 • Eşlere değerli olduğunu, kadına güzel olduğunu, erkeğe de güçlü olduğunu ona ihtiyacı olduğunu hissettirmeli.
 • Eşler arasında işlerde yardımlaşma teşvik edilmeli. Özellikle kadına ev işlerinde yardımcı olmak kadında cinselliği arttırmak adına önemlidir. Cinsel birleşme planlı olmalı ve önceki sevişme periyodu çok iyi değerlendirilmeli.
 • Eşler birbirleri ile tekrar sevgili olup tatile, geziye ve sosyal ortamlara gitmeliler fanteziler kurmalılar.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı varsa bunlar bırakılmalı. Sorun depresyon, kaygı, panik, korku sebebi ile oluşmuşsa psikiyatrise başvurulup ilaç tedavisiyle beraber pisikoterapi uygulanmalıdır.
 • Unutmayalım ki cinsellik sadece erkek ve kadın cinsel organlarının birleşmesiyle sınırlandırılabilecek bir durum değildir. İnsanın sosyal, biyolojik ve ruhsal yapısını etkileyen sevgi, güven ve arzuyla yaşanması gereken bir olgudur. İnsanlar ölene kadar cinsel arzu duymaya devam ederler. Eğer bir bireyde libido kaybı varsa bu bir hastalığın işaretçisi olabileceği gibi kendisi de depresyon, empotans vs gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir.

         

       

  

Yayın tarihi: 13.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Aslında annem ve köpeğimle mutlu bir hayatım var ama diğer taraftan da Devlet-i Ala yüzünden başıma gelenlerden ve hayatımın boşa geçmesinden kaynaklanan bir de üzüntüm ve memnuniyetsizliğim var. Mutluluk ve memnuniyetsizlik! İkisi bir arada! Libido'ya gelince: Sabah akşam masturbasyon yapıyorum. Libidom gayet iyi durumda! Üstelik de serotoninle ilgili sıkıntılar yaşamama, **** kullanmama ve kasvetli havalara rağmen! Şükürler olsun ki önemli bir problemim yok! Gayet iyiyim!

15.03.2017 15:38:40 Gürhan Salihlili