Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIZLIK ZARI PROBLEMLERİ VAJİNİSMUSA NEDEN OLUR MU?

Kızlık zarı problemleri vajinismusa neden olur mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.03.2016 - 14:59 | Son Güncelleme:

Vajinismus probleminin kesin tanısının bir jinekolojik muayene sonrası konulabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, kızlık zarı problemleri ve vajinismus ilişkisini anlattı...

Vajinismus sorunu cinsel ilişkideki kadının istem dışı kasılmalarına bağlı olarak cinsel birleşmenin hiçbir şekilde gerçekleşememesi veya oldukça zor, ağrılı, acılı şekilde gerçekleşmesiyle kendisini gösteren ve sıkça rastlanılan bir cinsel problemdir.

VAJİNİSMUS TANISI NASIL KONUR?

Vajinismus probleminin kesin tanısı, bir jinekolog hekim tarafından yapılan öykü alma ve basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında konulmaktadır. Jinekolojik değerlendirme ile hem genital bölge ile ilgili anatomik bir engelin olup olmadığı, hem de probleminin derecesi ortaya çıkarılmaktadır. Buna göre hasta için en uygun tedavi yöntemi de belirlenmiş olacaktır.

vajinismus

HERA- Vajinismus Tedavi Derneği olarak kendi yaptığımız çalışmalara ve gözlemlere göre sorunun %90’lık kısmı psikolojiktir; cinsellik ve ilk gece ile ilgili yanlış, abartılı düşüncelere bağlıdır. %10’luk bir kısmı ise başta doğuştan gelen kızlık zarının yapısıyla ilişkili fiziksel bazı engellere bağlıdır.

VAJİNİSMUS SORUNU KIZLIK ZARI İLE İLGİLİ NE TÜR SORUNLAR SONUCUNDA OLUŞABİLİR?

Herkesin kaşı, gözü, burnu, kulağı aynı olmadığı gibi kızlık zarının da doğuştan gelen farklı anatomik şekilleri vardır. En sık görülen kızlık zarı formu olan ‘yuvarlak halka’ (anüler) yapısındadır. Bu formda kızlık zarının boş olan orta kısmı adet kanının vajinadan dışarıya atılmasını sağlar ve cinsel ilişki için de yeterli bir açıklığa sahiptir. Kıvam olarak da yumuşaktır.

Kızlık zarının yüksek kenarlı oluşu, yarımay, ara bölmeli, elek şeklindeki formları cinsel ilişkide acı ve zorlanma hissine neden olabilir. Diğer taraftan normalden daha kalın veya sert (rigid) yapısı da ilişkinin imkansız hale gelmesine neden olabilir. Tüm bu durumlarda, rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girebilmek için kızlık zarına bazı cerrahi işlemlerin yapılması kaçınılmaz olur.

KIZLIK ZARINA NE TÜR CERRAHİ İŞLEMLER YAPILIR?

Ağrılı cinsel birleşme (Disparoni) veya cinsel ilişkinin hiç gerçekleşemediği vajinismus hastalarında kızlık zarına bağlı anatomik engeller söz konusu ise genel anlamda iki türlü cerrahi işlem söz konusudur: ‘Himenotomi’ (Kızlık zarının kesilmesi) ve ‘Himenektomi’ (Kızlık zarının çıkartılması). 

 vajinismus 

KIZLIK ZARINA CERRAHİ YAPILSA BİLE CİNSEL TERAPİ ŞARTTIR…

Kızlık zarına yapılan her iki cerrahi işlem sonrasında da cinsel terapi şarttır. Çünkü çiftlerde cinsel ilişkinin yaşanamamasından dolayı zamanla gelişen bir kaygı durumu da söz konusu olmaktadır. Yani zaman içerisinde fiziksel sorun psikolojik bir probleme dönüşmektedir. 

VAJİNİSMUSTA KIZLIK ZARI OPERASYONLARI NASILDIR?

Kızlık zarına yapılan cerrahi işlemler lokal anestezi eşliğinde yapılabilse de hastaların yaşadıkları yoğun kaygı nedeni ile çoğu zaman sedasyon anestezisi (hafif uyku anestezisi) iyi bir anestezi seçeneği olacaktır. Bu şekilde yapılan operasyonlar sırasında hiçbir ağrı hissedilmeyecektir. İşlem sırasında yapılan lokal anestezik enjeksiyonlar sayesinde işlem sonrasında da ağrı hissi olmayacaktır.

HİMENOTOMİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Kızlık zarı yüksek kenarlı, ancak ince yapıda olanlarda ilişkinin rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için kızlık zarının kesilmesi yani ‘himenotomi’ operasyonu yapılır. Himenotomi yaklaşık bir dakikadan az sürer, işlem sırasında dikiş atılmasına da gerek yoktur, yalnızca kısa süreli vajinal tamponaj yeterli gelecektir. Bu basit operasyondan birkaç gün sonra başlanılan cinsel terapi ile kısa sürede sorun ortadan kalkacaktır.

 vajinismus 

HİMENEKTOMİ NEDİR?

Kızlık zarı halk arasında ‘etli’ olarak da tabir edilen kalın veya sert olanlarda ‘himenektomi’ yani kızlığın ameliyatla alınması en iyi çözüm aracıdır. Kızlık zarının tamamına yakınının çıkarılması vajinal girişi oldukça rahatlatacaktır. Operasyon sırasında daha sonra kendiliğinden eriyen dikiş iplikleri kullanılmaktadır. Bu operasyondan genellikle bir ay sonra yara iyileşmesi sağlanacak ve ondan sonra verilen kısa süreli cinsel terapi ile kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelecektir.

Vajinismus sorunu günümüzde bireye özel tedavi yöntemleri sayesinde, kısa sürede çözümlenebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Sorunun ertelenmemesi, en kısa süre içerisinde tecrübe sahibi bir merkezce tedaviye başlanılması son derece önem arz eder. Aksi takdirde zamanla sorun büyüyecek ve işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Yayın tarihi: 09.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.