Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADINLARIN KORKULU RÜYASI VAJİNİSMUS

Kadınların korkulu rüyası vajinismus
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

16.12.2016 - 11:05 | Son Güncelleme:

Vajinismus gibi cinsel işlev bozuklukları kişisel özelliklerden kaynaklanmadığı için bu konuda utanılacak bir şey yoktur. Ancak yine de cinsel işlev bozukluklarının, ilişkinizde ve hayat kalitenizde oldukça büyük etkisi vardır.

VAJİNİSMUS NEDİR?

“Bazı kadınların vajinal kaslarında istem dışı kasılmalar olabilir. Bu durum genellikle cinsel ilişkiden hemen önce olmasına rağmen bazı kadınlarda vajinaya yakın bir bölgeye dokunulduğunda da gerçekleşebilir. Vajinanın bu şekilde istemsiz kasılmasına vajinismus denir.

Kasılmalar cinsel ilişkiyi oldukça acılı ve ağrılı yapabildiği gibi büsbütün engelleyebilir de. Ancak bu, vajinusmusun cinsel isteği engellediği anlamına gelmez. Genellikle pelvik muayenede bu istemsiz kasılmalar için hiçbir sebep bulunamadığı için bu rahatsızlığın fiziksel anormallikten kaynaklanmadığı tespit edilmiştir.

İki tip vajinismus vardır. Birincil vajinismus, vajinal penetrasyon hiç gerçekleşememiştir. İkincil vajinismus, Jinekolojik bir ameliyat ya da radyasyon gibi faktörler yüzünden vajinal penetrasyon artık gerçekleşemez. Bazı kadınlardaysa menopozdan sonra vajinismus ortaya çıkabilir. Östrojen seviyesinin düşmesi vajinal sıvı üretimini ve esnekliği azalttığı için cinsel ilişki acılı, stresli ya da imkansız olabilir.

Yayın tarihi: 16.12.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.