Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLİŞKİNİZİ KURTARMAK İÇİN CİNSELLİĞİ KULLANMAYIN

İlişkinizi kurtarmak için cinselliği kullanmayın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.09.2016 - 11:50 | Son Güncelleme:

Bitmeye yüz tutan bir ilişkiyi kurtarmak için çiftler arası diyalog önem taşıyor. Konuşarak anlaşılabilecek sorunlar varsa bunları çözmek gerekiyor. Bazen de diyalog yerini cinselliğe bırakıyor. Oysa uzmanlar çözümün yatak odasında aranmasını önermiyor.

İki kişi arasındaki ilişkinin olmazsa olmazlarından biridir cinsellik. Ancak ilişkide yaşanan sorunlar cinsel hayatı da temelden etkiliyor. Bu durumda partnerler araya mesafe koyuyor. Ama eşlerden biri partnerinden ayrılmak istemiyorsa karşı tarafı kendine bağlamak için sorunu yatak odasında çözmeye çalışıyor. Peki, bu ne kadar doğru bir davranış? Bir anlamda kendinden ödün vermek değil mi? Uzman Psikolog Nesteren Gazioğlu, ilişkilerde cinsellik ve çiftler açısından önemi hakkında bilgiler verdi.

İlişkilerde cinselliğin rolü nedir?

İlişkileri bir masaya benzetirsek, bu masa dengede durmak için sağlam ayaklara ihtiyaç duyuyor. Bunların isimleri de sevgi, güven, tutku ve saygı. Cinselliği de bu masanın üzerine koyduğumuz bir örtü olarak düşünebiliriz. Eğer masanın ayakları dengedeyse örtü üzerinde durup, masaya hem işlevsellik hem de görsel zenginlik katıyor. Ancak masanın ayaklarından biri eksilirse örtü üstünden kayıyor ya da düşüyor.

Cinsel aktivitenin eksikliği çiftler arasında soruna yol açar mı?

Bu soruya net bir şekilde evet ya da hayır diye cevap vermek oldukça zor. Evet, cinsel yaşam ve doyum eksikliği problem yaratır dersiniz ancak fiziksel rahatsızlığı sebebiyle cinsel yaşamı olamayan ancak tutkulu, coşkulu bir ilişki görürsünüz. Belki masanın üzerinde örtü olmaz ancak çiçek ya da benzeri başka değerlerle süslenir. Hayır, yol açmaz da denilemez çünkü cinsel ihtiyaçlar da bireyin temel gereksinimleri arasında yer alıyor. Cinsellik kavramı, cinsel yaşam varlığı ya da yokluğu ile çiftin ne yaptığı, sorun olup olmamasının en büyük göstergesi.

İlişkiyi kurtarmak

formsante.com.tr tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 01.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.