Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

İKTİDARSIZLIĞA YENİ ÇÖZÜM

İktidarsızlığa yeni çözüm
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

İşlem sayesinde cinsel aktivite için yeterli penis sertliği sağlanıyor.

Op. Dr Murad Çeltik, iktidarsızlık tedavisinde yeni bir yöntemden bahsediyor.

İktidarsızlık hangi sebeplerle oluşur?

İktidarsızlık sebeplerini 2 ana başlıkta psikolojik ve organik sebepler olarak ayırabiliriz. Organik sebepleri anlatırken, ereksiyon mekanizmasını düşünmek gerekir. Peniste ereksiyon, corpus cavernosum denen penis içindeki kan damar adacıkları ile dolu 2 adet silindir şekilli yapının kanla dolması sonucu oluşur. Penisteki ereksiyonun gelişmesi için sinirsel uyarının olması gerekmektedir. Penise ait sinirsel yapıların kazalar, ameliyatlar sebebiyle hasarlanması da iktidarsızlık sorununa yol açabilmektedir. Bunun haricinde penise kan akımını engelleyen her türlü hastalık (örneğin şeker hastalığı, hipertansiyon) iktidarsızlığa sebep olur. Ayrıca kilolu olmak(metabolik sendrom) sertleşme sorunun ortaya çıkması için önemli bir sebeptir.

İktidarsızlık şikayeti olan hastalarda hastalığın süresi, hastanın yaşı ve sorunun şiddeti önemli parametrelerdir. Hastanın yaşı özellikle 30 yaşının altında ise ve şikayetleri kısa dönem içinde ortaya çıkmış ise psikolojik sebepler üzerinde durmak gerekirken, hasta 30’un üzerinde olanlarda mutlaka kan tahlilleri yapılmalı, gerek duyulan hastalarda kardiyoloji, endokrinoloji, kilo kontrolü için diyetisyen gibi bölümlere yönlendirmeler yapılmalıdır.

İktidarsızlık tedavisinde penise şok dalga tedavisi (EDSWT) nedir ve nasıl uygulanır?

 • Penise Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (EDSWT) son 10 yıldır kalpte iskemik kalp hastalığı tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır ve yeni damar oluşumuna yol açarak penise kan akımını artırdığı ifade edilmektedir.
 • Aynı şekilde bu teknolojinin iktidarsızlık tedavisinde de kullanılması planlanmıştır. Bu tedavi yönteminde işlem direkt penise uygulama şeklindedir. EDSWT tedavisi haftada 2 gün, 3 gün veya her gün şeklinde uygulanmaktadır.
 • Uygulanan seans sayısı 6 veya 12 seans şeklinde uygulanmaktadır. Hastadaki iktidarsızlık sorununun şiddetine göre 6 veya 12 seans önerilen uygulama son uygulamalarda en az 12 seans verilmesi şeklinde değiştirilmiştir. İşlemin uygulandığı bölgeler penisin 5 farklı bölgesine (penis kökleri sağ ve sol, penisin uç, orta ve kök kısmına) şok dalgalarının uygulanması şeklindedir.
 • İşleme bağlı olarak herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Hastada işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı, penis içinde ve cildinde yaralanma , morarma gibi yan etki olmamaktadır. Hasta işlem sonrası günlük işine devam edebilmektedir.
 • EDSWT işlemi muayene masasında rahatlıkla yapılabilmektedir. İşlemin 1 seansı yaklaşık 15-20 dakika arasında sürmektedir, işlem sonrası hastanın hastanede kalması gerekmez. İşlem doktor veya teknisyen tarafından uygulanabilir. İşlem sırasında hastaya anestezi ve ağrı kesici gibi ilaçların verilmesine gerek yoktur.
 • Penise şok dalga tedavisinin uygulamasına geçilmeden önce iktidarsızlık şikayeti olan hastanın üroloji doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Gerek duyulursa kan ve radyolojik tetkiklerinin yapılması gerekir. Hastanın üroloji doktoru tarafından muayene ve tetkiklerinin değerlendirilmesi sonucunda şok dalga tedavisine ilaveten bazı ilaçların verilmesi gerekebilir.

EDSWT (Penise şok dalga tedavisi) işlemi kimlere uygulanabilir?

İktidarsızlık cinsel birleşme için yeterle penis sertliğinin sağlanamaması veya sertliğin devam ettirilememesine denir. Farklı isimlerle de adlandırılır, empotans, erektil disfonksiyon, sertleşme sorunu gibi isimlerde kullanılır. İktidarsızlığın organik sebepleri içinde en sık görüleni damarsal problemlerdir. İktidarsızlık tedavisinde sebebin belirlenip ona göre tedavi şemasının ortaya konulması gerekir. Günümüzdeki yeni teknolojik gelişmeler ışığında yeni keşfedilen ilaçlar , aletler sayesinde sağlıklı bir cinsel yaşam sağlanabilmektedir. Penise şok dalga tedavisi (EDSWT) işlemi son yıllarda iktidarsızlık tedavisi için kullanılmaya başlanan teknolojik bir üründür. Bu işlem sayesinde penise giden kan akımı artırılarak cinsel aktivite için yeterli penis sertliğinin sağlanması amaç edinilmiştir.

EDSWT işlemi iktidarsızlık şikayeti olmayan kişilere performansı artırmak amacıyla kullanılması önerilmemektedir. Hastada hafif, orta veya ağır düzeyde sertleşme problemi olması gerekmektedir.

EDSWT işleminin etkinliği ve başarısı konusunda bilimsel makalelerde hafif ve orta derecedeki sertleşme problemlerinde %80 başarı oranı belirtilirken, ağır dereceli hastalığı olanlarda başarı oranı %60’ın üzerinde olarak belirtilmektedir.

EDSWT (Penise şok dalga tedavisi) işleminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

İktidarsızlık sorununun tedavisinde bir çok tedavi alternatifi bulunmaktadır. Her tedavi her hastaya uygulanamaz. Uygulanacak tedavi seçeneğinin belirlenmesinde hastanın yaşı, sertleşme sorununun sebebi, hastanın kullandığı ilaçlar, geçirdiği operasyonlar önem taşımaktadır. Üroloji doktoru tarafından hastalığın hikayesinin alınıp gerekli tahlillerin sonuçları değerlendirilerek hangi tedavi seçeneğinin verileceği kararlaştırılır.

Tedavi seçeneklerinde ağızdan alınan ilaçlar, penis içi enjeksiyon tedavileri, vakum uygulamaları, intraüretral ilaç uygulamaları cinsel ilişki öncesi uygulanması gerekmektedir. Penis protez uygulaması ameliyatla penis içerisine silikon protez yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir ve hastalar operasyondan 6 hafta sonra bu protezi kullanabilmektedirler. Penis protezi eğer pompalı ise ilişkiden önce pompa kullanılarak penis ereksiyon haline getirilmekte ve cinsel birleşme için yeterli sertlik sağlanmaktadır. Pompalı olmayan tek parçalı malleable protezlerde elle katlı bölüm düzleştirilerek protez cinsel ilişki için hazır hale getirilmektedir.

Sertleşme sorununda yeni damar oluşumu sağlayarak penis sertliğinin sağlandığı EDSWT yönteminde işlem belli gün ve sayıda yapılmaktadır. İşlemin her cinsel ilişki öncesi yapılması durumu yoktur.

Op. Dr Murad Çeltik

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 12.10.2016
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Herkes çikolata yemeyi sever ya cilde sürmeyi!yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Herkes çikolata yemeyi sever ya cilde sürmeyi!

Kozmetik dünyasının son çılgınlıklarından birisi de çikolata kremleri ve maskeleridir. Devamı >
Ebeveynlere dijital rehberEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Ebeveynlere dijital rehber

Öncelikle siz, dijital aletleri doğru kullanan bir anne-baba modeli olun.Devamı >
Büyüklük konusu her dönemin problemiCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Büyüklük konusu her dönemin problemi

Erkek ergenlerin en çok merak ettikleri şey penis boyu, kız ergenlerin ise bakireyken gebe kalınır mı?Devamı >
Umuda dairPusulaSerap Duygulu

Umuda dair

Geçmiş yıllarda da çok karışık dönemlerden geçtik. Çok olumsuz yıllar yaşadık ama yaşama ve umuda sarılmaktan hiç vazgeçmedik. Bizim başka ülkemiz yok.Devamı >
Alerjik çocuğunuza çok geç kalmadan teşhis koyunMaviYonca Tabak

Alerjik çocuğunuza çok geç kalmadan teşhis koyun

Geçmeyen öksürük yakınması, sonu gelmez kreş hastalıkları, gece uyutmayan öksürükler...Devamı >
Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir?Kiraz BahçesiElif Dağlı

Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir?

Grip belirtileri nelerdir? Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir? Grip olduğumuzda ilaç almak doğru mu? Grip en çabuk nasıl geçer? Grip virüsünden korunmak için neler yapmalıyız? Merak edilen tüm soruları Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı. Prof Dr Elif Dağlı yanıtlıyor.Devamı >
Dolapta gizli mektuplarEn Güzel MasalımElif Ünal

Dolapta gizli mektuplar

Altın vuruşu alnımdan öpen, 'kızımızı ve seni bekliyorum' diyen eşim yaptı!Devamı >
  
En pratik nar ayıklama yöntemi

En pratik nar ayıklama yöntemi

2 dakikadan daha az sürede nar ayıklayabilir misiniz?Devamı >
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Artık sarımsak soymaktan kaçmayacaksınızDevamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >