Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DUYGUSALLIK OLMADAN CİNSELLİK OLUR MU?

CİNSELLİK VE "GERÇEK CİNSELLİK" ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Duygusallık olmadan cinsellik olur mu?
15 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gerçek cinsellik için duygusallığın şart olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, cinsel doyuma ulaşmanın gerekliliğini anlattı.

Kaliteli, insanı ruhen ve bedenen karşılıklı mutlu eden bir cinsellik için duygusallık ve sevgi gereklidir ama sadece “penisin cinselliği” söz konusu olduğunda gerçek bir cinsel doygunluğa ulaşmak mümkün olmaz, erkekte de kadında da duygusallık gereklidir.

MASTÜRBASYON CİNSELLİĞİN YERİNİ TUTAR MI?

Mastürbasyon

Mastürbasyon bazı yaşlarda ve hallerde yararlı bir cinsel eylem olarak gözükmektedir ama sadece mastürbasyon aşikardır ki tam bir cinsellik yapamayacaktır. Tek başına orgazm olmak insan için bir ihtiyaç gibi gözükmemektedir ancak elbette günümüzde HIV ve benzeri cinsel yola bulaşan hastalıklar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir cinsellik ortamı yok ise mastürbasyon güvenli bir cinsel eylem olacaktır. Eşlerin birlikte yaşadığı cinsellikle mastürbasyon ruhsal ve bedensel anlamda farklı doygunluklar verir.

Tercih edileni elbette çiftlerin yaşadığı cinsel eylemdir. Mastürbasyon hiçbir zaman vücuda veya insan ruhuna zarar verici değildir. Elbette ifrat ve tefriti unutmamak gerekir. Yani elle yapılan bir uyarı olması nedeniyle en azından bölgenin cildinin nezaketini göz önünde bulundurarak kendi bedenimize zarar verecek şiddet ve sıklığa izin verilmemelidir. Mastürbasyon ne boy kısalığı, ne kemik erimesine sebep olur, ne de fazla yapılırsa cinsel organların daha duyarlı olması ya da büyümesi gibi bir sonuç verir. Özetle yerli yerinde yapıldığında mastürbasyon güvenli bir cinsel eylemdir. 

CİNSELLİĞİN TABU OLMASI NE GİBİ OLUMSUZLUKLARA YOL AÇIYOR?

Cinselliğin tabu olması

Toplumun giderek muhafazakarlaşması cinselliği daha da tabu haline getirmektedir. Bu da konuşulabilirliği azaltmakta, gizliliği artırmaktadır. Gizlilik yanlış ilişkilere, bedene, ruha zarar veren eylemlere düşme zeminini hazırlar. Savunmasız bireylerin cinsel eylemlere ve şiddete maruz kalmasına neden olabilir.

Gazetelerde gün geçmiyor ki çocuk taciz haberlerini okumayalım, kadına cinsel içerikli eylemlere şahit olmayalım. Oysa muhafazakarlığın yanlış yorumlanması ne yazık ki özellikle cinsellik anlamında bireylerin ve sonuçta toplumun gerilmesine, yanlış çıkış yolları aramasına neden olmakta gibi görünmektedir. Muhafazakarlıkta kastedilen mütedeyyin insanlar ise bilinenin tersine cinsellik anlamında da birbirlerini mutlu etmek için pek çok modern geçinen çiftlerden çok daha fazla gayret etmekte ve gerçekten de mutlu bir cinsellik sağlayabilmektedirler. Burada aslolan baskı unsuru olarak, toplumu baskı altında tutmak amacıyla geliştirilen yanlış inanç ve geleneklerin muhafazakarlık kisvesiyle kullanılmasıdır. Bu tür muhafazakarlık özellikle çocukluktan itibaren bedenimiz ve cinselliğimizle ilgili bilgilere ne kadar fazla ihtiyaç duyduğumuzu kurumsal ve örgün eğitimde bu bilgilerin düzenli olarak uzmanlarca ihtiyaç sahiplerine aktarılması gerekliliğini göstermektedir. 

15 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

gayet de oluyor valla

29.12.2011 Mehmet Aykaç

olmaz mıııııı ?

27.12.2011 bahar

olur ama duygusalllık da olunca tadından geçilmez :)))

31.12.2011 unlimit
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >