Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DOĞUM KONTROLÜNDE YENİ SEÇENEK: VAJİNAL HALKA

VAJİNAL HALKA NEDİR, KİMLER KULLANABİLİR?

Doğum kontrolünde yeni seçenek: Vajinal Halka
3 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Op. Dr. Cahit Bozyel, ülkemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanan vajinal halkayı; avantajlarını ve dezavantajlarını anlattı…

Doğum kontrol yöntemleri, çiftlerin istemedikleri bir zamanda gebe kalmamaları için uyguladıkları yöntemlere denir. Geleneksel ve modern yöntemler olarak iki ana başlıkta gruplandırabiliriz. Geleneksel yöntemlerden en çok kullanılanlar geri çekme ve takvim yöntemleridir.

Modern yöntemler için de ülkemizde en çok kullanılanlar; rahim içi araçlar (spiral), doğum kontrol hapları, prezervatif, enjeksiyon şeklinde uygulananlar, cilt altı implantlar, tüplerin bağlanması, erkeğin sperm kanallarının bağlanması gibi yöntemler sayılabilir.

Vajinal halka raflarda

Dünyada modern yöntemler içinde kullanılıp da ülkemizde bulunmayan cilde yapıştırılan flasterler ve vajinal halka şeklindeki ürünlerden vajinal halka ülkemizde bir süredir raflarda yerini almıştır.

Basit kullanımı olan, riski olmayan ve yüzde yüz garantili herhangi bir doğum kontrol yönteminin olmaması yeni yöntemlerin geliştirilmesini zorlamaktadır. Her yeni yöntem de doğum kontrolünde yeni avantajlar getirmektedir.

Vajinal halka da (Nuvaring) yeni bir yöntemdir ve diğer doğum kontrol yöntemlerine göre yeni avantajlar sunmaktadır. Ancak tüm kontrol yöntemleri gibi bazı dezavantajlar da içermektedir. Her gün ilaç yutmak istemeyen ya da bundan sıkılmış kişiler için ideal bir yöntem olarak düşünülebilir.

Vajinal halkanın şekli ve içeriği:

Üç hafta boyunca günlük minimal dozda hormon salan; 54 mm. çapında 4 mm. kalınlığında halka şeklinde esnek bir sistemdir.

  

Vajinal halka nasıl uygulanır? Uygulamada nelere dikkat edilmeli?

Paketten çıkarılan esnek halka; ayakta, yatar veya oturur pozisyonda parmakla vajinanın derinine itilerek uygulanır. Yanlış yerleştirme diye bir durum olmaz. Kişi kendini rahat hissediyorsa doğru yerleştirmiştir. Aşağı kayma veya düşme olasılığı çok zayıftır.

İlk kullanımda adetin birinci gününde uygulanması tavsiye edilir. Ancak ilk 5 günde de uygulanabilir. 21 gün sonra parmakla çıkarılır. Halkasız dönemde adet kanaması gerçekleşir. Yedi günlük halkasız dönemin bitiminde yeni halka yerleştirerek kullanıma devam edilir.

Kişinin kendisinin uygulayabildiği bir yöntem olmasıyla birlikte ilk uygulamanın doktor tarafından yapılması bu yöntemle yeni tanışanlar için öğretici olabilir.

Vajinal halka rahatsızlık verir mi?

Vajinada yabancı bir madde düşüncesi rahatsız edici bir fikir gibi gelse de halka kişi tarafından hissedilmez. Partnerlerin bazıları ilişki sırasında halkayı hissettiklerini ama hazzı artırdığını da söylemişlerdir.

Vajinal halkanın bazı faydaları şunlardır:

Adet ağrılarını azaltır, akne oluşumunu engeller, adet düzensizliğini geçirebilir, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır, kansızlığı azaltabilir, adet öncesi rahatsızlıkları azaltabilir.

Vajinal halkanın dezavantajları nelerdir?

Nadiren vajinal tahriş ve rahatsızlık hissi yaratabilir, vajinal akıntı artışı olabilir, maliyet sorun olabilir, doğum kontrol haplarındaki dezavantajların benzeri etkiler vardır.

Vajinal halkayı kimler kullanamaz?

Doğum kontrol hapı kullanması sakıncalı kişiler, 35 yaş üstünde olup aynı zamanda sigara içenler ve kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar kullanmaması gereken başlıca kişilerdir.

Sonuç: Modern doğum kontrol yöntemlerinin en yenilerinden biri olan vajinal halka (Nuvaring); avantaj ve dezavantajlarıyla genel çerçevede bilindikten sonra kişi bu yöntemin kendisine ne oranda uygun olacağı konusunda ön fikri olacaktır. İkinci aşamada, bu yöntemle korunma planlandıysa doktorun yol göstericiliği her zaman iyi bir destek olacaktır.

Op. Dr. Cahit Bozyel 

3 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >