Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEKS BAŞ AĞRISINA İYİ GELİYOR

Seks baş ağrısına iyi geliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
31.05.2016 - 10:53 | Son Güncelleme:

Cinsel problem yaşayan kadınlar genellikle seks yapmamak için hep aynı masum yalana başvururlar. "Bugün başım ağrıyor." Peki, size cinsel ilişkinin bazı baş ağrılarına iyi geldiğini söylesek? Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, baş ağrısının nedenleri ve cinsel ilişkinin iyi geldiği ağrı tipleri ile ilgili bilgi veriyor.

Cinsel ilişkiye bağlı baş ağrıları, hekimlerin günlük pratikte karşılaşılabilecekleri baş ağrıları arasına girmiştir. Bir diğer ağrı türü ise cinsel uyarıcı baş ağrılarıdır. AIDS hastaları da baş ağrısı problemleri yaşayabilirler. Ayrıca migren ve diğer tip baş ağrıları için kullanılan ilaç tedavileri, özellikle erkeklerde cinsel fonksiyonları etkileyebilirler.

Genellikle cinselliğin yaptığı baş ağrıları konuşulmakta ve tartışılmaktadır. Acaba, cinsel ilişkinin iyi geldiği baş ağrıları var mıdır? 

CİNSEL İLİŞKİNİN İYİ GELDİĞİ BAŞ AĞRILARI

Küme baş ağrıları diye adlandırılan Cluster Baş ağrıları, cinsel ilişki ile rahatlayabilir.Küme baş ağrıları nadir görülür. (%1) Ağrılar gruplar/kümeler halinde gelir, 1-2 hafta veya ay sürer. Ağrılar şiddetli, fakat kısa sürelidir, genellikle 1-2 saat sürer. Ağrı, bir göz çevresindedir. Bu gözde kanlanma ve aynı tarafta burun akıntısı olabilir. Her gün aynı saatte olur, gece yarısı da olabilir. Sigara ve alkol kullananlar da daha sık yaşanır.

AĞRI VARKEN YAPILAN CİNSEL İLİŞKİ, ORGAZM ZAMANINDA AĞRIYI SONLANDIRABİLİR 

Hastalığın neden olduğu kesin olarak bilinemese de, bu hastalıkta, beyinde sempatik denilen sinirlerde fonksiyon azalması ve parasempatik denilen sinirlerde fonksiyon fazlalığı bulguları görülmektedir. Ağrı varken yapılan cinsel ilişki, orgazm zamanında ağrıyı dramatik olarak sonlandırabilmektedir. Cinsel ilişki, sempatik sinirlerin fonksiyonunu artırmaktadır. Bu konuda yapılmış olgu sunumlarını içeren yayınlar bulunmaktadır. Ayrıca yine sempatik sinirlerin fonksiyonu artıran ağır fiziksel egzersizler de, küme ağrılarına iyi gelebilmektedir.

Cinsel ilişki ile baş ağrılarınızı azaltabilirsiniz

Genel olarak, cinsel ilişkinin migren ağrıları üzerinde negatif etkisi olduğu söylenebilir. Baş Ağrıları diye gruplandırılan ağrıların birçoğunun kökeninde migren ağrıları bulunmaktadır. Ancak, kökeninde psikolojik streslerin ve gerilimlerin bulunduğu gerilim baş ağrıları, migrenden farklılıklar göstermektedir. Cinsel ilişki, cinsel doyum, bir tür rahatlama ve gevşeme yöntemleridir. Yoğun sıkıntı ve stres içerisinde yaşayan ve sürekli baş ağrısı çeken, kendine oldukça az zaman ayırabilen günümüz insanında, cinsel ilişkiler rahatlama ve baş ağrılarında azalmalar yaratabilir. 

Yayın tarihi: 31.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

kesinliklee ayy nasıl basım agrıyoodur ilişki sonrasııı hiç biseyim kalmaz :)))

20.03.2011 15:57:49 leyla altun

EVET BAYLAR VE BAYANLA R YANLIS ANLASILMASIN COK DOGRUDUR CÜNKÜ DÜNYA 3 SEY ÜZERINE KURULMUSTUR BUNLARDAN BIRI EKSIK OLDUGU ZAMAN VÜCUDUMUZ BIR YERLERDEN PATLKLIK VERIYOR BU KONUDA UTANILACAK BIRSEY YOKTUR KADINLARINDA KAFAM AGRIYOR SÖZÜNÜDE YANLIS ANLAMAYALIM : NEDEIR BU 3 SEY YEMEK ICMEK; UYUMAK ; VE EN ÖNEMLISIDE CINSELLIK.Bilmem yanlismi düsünüyorum

Dogrudur dediyin

7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER