Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KLİTORİS NEDİR? KLİTORİS NEREDEDİR?

Klitoris nedir? Klitoris nerededir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.05.2016 - 10:00 | Son Güncelleme:

Kadınların orgazm olmasında merkezi öneme sahip olan “klitoris” hakkında tüm bilinmeyenleri, Jinekolog Operatör Dr. Turgay Karakaya anlattı.

KLİTORİS NEDİR?

Klitoris, erkekteki penisin kadındaki karşılığıdır.

KLİTORİS NEREDEDİR?

"Pubis" denen yerde bulunur. İdrar çıkışının üstünde yer alır. Aslında cinsel hazzın en yoğun hissedildiği bölge olduğu için nerede olduğunu tarif etmek gereksizdir.

Kadın orgazmı

KLİTORİS NE İŞE YARAR?

Klitoris, cinsel uyarı ile daha fazla kan alarak tıpkı erkekteki penis gibi boyunu ve hacmini artırır. Gömülü haldeyken dışa doğru bir kabarıklık yaparak görünür hale gelir. Sinir uçları açısından çok zengindir ve aşırı hassastır. Direkt uyarılması bazen zevkten çok acı verebilir. Bu nedenle tam üzerinden ziyade çevre dokuların uyarılması klitoriste yeterli hissi sağlamaya yeter.

Cinsel birleşme sırasında penisin vagene girişi esnasında çevre dokuyu hareket ettirmesi klitoriste yeterli uyarıyı sağlar. Kasıkların birbirine teması da bu uyarıyı pekiştirir. Penisin vagene tam olarak girmesi ve kasıkların teması bu nedenle orgazm olmayı son derece kolaylaştırıcı bir yoldur.

ORGAZM GÜÇLÜĞÜ YAŞAYAN KADINLARA ÇÖZÜM

Cinsel uyarı vagen girişinde ve klitoris çevresinde kaygan bir sıvının oluşmasına yol açar. Bu da erekte olarak hacmini artırmış klitorisin uyarılmasını çok kolaylaştırır. Bu amaçla eller ve parmaklar kullanılabilir. En sık olarak da zaten bu yol kullanılmaktadır. Fakat vibratör, realistik penisler, titreşim yapan masaj aletleri, masaj yağları ya da sadece klitorise titreşim yoluyla uyarı yapan, iç çamaşırının içine giyilebilen ve gün boyu taşınabilecek cihazlar kullanılabilir. Klitoris ayrıca cinsel birleşme esnasında elle uyarılarak orgazm güçlüğü yaşayan kadınlarda çok etkili bir çözüm olabilir.

Oral seks günümüzde hemen hemen herkesin çok sıklıkla uyguladığı ve her iki cinste de çok tercih edilen bir uyarılma yoludur. Kadınlar klitorislerinin dille ve dudaklarla uyarılmasından çok hoşlanırlar.

Yayın tarihi: 05.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.