Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSEL MİTLER VE GERÇEKLER

Cinsel mitler ve gerçekler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Cinsel mitlerin en önemli nedeni cinsellikle ilgili konuların açıkça konuşulmaması. Cinsel Eğitim Uzmanı Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışları sıralıyor...

Yanlış bilgi cinselliği, insan mutluluğunu ve ruh sağlığını olumsuz etkiler. Cinsellik konusunda önemli çalışmalar ve araştırmalar yapılsa bile diğer konularda olduğu gibi toplumla medya kanalarında veya okullarda bu bilgileri konuşmak pek de mümkün olmadığı için cinsel yanlışların düzeltilmesi uzun zaman alacak gibi görünüyor.

Cinsellikle ilgili bilimsel doğrular yaygın olarak bilinmediğinden insanlar kendi deneyimleri doğrultusunda cinselliği tanımlar ve yaşar. Cinsellik, insanların hemen tümünde farklı duygu ve algılara yol açar. Bazı insanlarda aşkı, sevgiyi, yakınlığı, keyif ve hazzı, bazı insanlarda ise başarısızlığı, acıyı, nefreti, kaçınmayı hatırlatır.

Kişinin, cinsellikle ilgili doğru olduğunu düşündüğü, çoğu zaman abartılı, yanlı ve bilimsel değeri bulunmayan inanç ve yargılar cinsel mitler olarak tanımlanır. Cinsel mitler toplumda yaygın olarak kabul görür, kişide “gerçek” algısı oluşturur ve erkeğin ya da kadının nasıl düşünmesi ve davranması gerektiğiyle ilgili bir kalıp oluşturur. Cinsel yaşamdaki sorunların çoğunlukla temelinde bu yanlış bilgi ve inançlar yani cinsel mitler yatar.

ÖRNEK

Erkek ve kadının cinsel ilgileri ve sorumlulukları temel olarak farklıdır, erkek cinsel ilişkinin sorumluluğunu üstlenmek ve yönetmek zorundadır.

DOĞRU MU?

Kesinlikle değildir. Erkeğe cinsellikte verilen iktidar koltuğu iktidarsızlık ile erkeği koltuğundan edebilmektedir. Bir şeyi yönetmek stres yaratır ve stres beden ve ruh sağlığı için pek de hayırlı değildir. Cinsellik her iki tarafın da onayı, katkısı ve katılımı ile güzeldir.

cinsel mitler

ÖRNEK

Cinsellikte nelerin doğru nelerin yanlış olduğuna dair kesin ve net kurallar vardır.

DOĞRU MU?

Kesinlikle değil! Cinsellikteki doğruları ya da yanlışları her çift kendi belirler. Burada önemli olan her iki tarafın da onay vermesidir. Zorlama, taciz, sömürü vb. davranışların olmaması gerekir.

cinsel mitler

ÖRNEK

Her sertleşme boşalmayla bitmelidir.

DOĞRU MU?

Kesinlikle değil. Bu beklenti varsa çift birbirine birleşme ya da boşalma kaygısı olmadan yakınlaşır, dokunur, öpüşür, sarılırken bile çekinir.

Yayın tarihi: 12.04.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Engel olma bırak yapsınMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!Güzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!İnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >