Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSEL İLİŞKİ YAŞI KÜÇÜLÜYOR

Cinsel İlişki Yaşı Küçülüyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ciddi bir artış olduğu saptandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son yaptığı çalışmada tüm dünyada cinsel ilişki yaşının küçülmesine bağlı olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ciddi bir artışın olduğu ve bundan korunmak için kondom (prezarvatif) kullanılması gerektiği vurgulanıyor. Fizyolojik olmayan yani dış etkenlere bağlı olarak gelişen vajinal akıntılar da bu hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Genital bölgenin kaşıntı ve akıntılarına genel olarak “Vulvovajinit” adı verilir. Vajina normal olarak nemli bir yapıya sahiptir. Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir. Önemli olan var olan akıntının normal mi, yoksa bir hastalık habercisi mi olduğunu ayırt etmektir. Çünkü var olan akıntı kişinin hareketi, ayakta durması gibi nedenlerden dolayı yerçekiminin etkisiyle vajinadan dışarı akacak ve iç çamaşırında veya pedinde bir ıslaklık oluşturacaktır.

Hangi Durumlarda Akıntılar Tehdit Oluşturur?

Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder.

Çoğu durumda neden, bir genital enfeksiyondur. Akıntının kaynağı olan genital enfeksiyon vajinaya sınırlı iken , bazı durumlarda rahim ağzı enfeksiyonu veya genital sistemin daha üst bölgelerini tutan bir pelvik enfeksiyon söz konusu olabilir.

Vajinitler genital hijyenin bozulmasına neden olabileceklerinden ve özellikle de gebelik döneminde yaratmaları muhtemel sorunlar nedeniyle genellikle tedavi edilmeleri önerilen enfeksiyonlardır.

Servisit nedeni olan bakteriler ise üst genital kanala sıçrayarak daha ciddi enfeksiyonlara neden olabileceklerinden mutlaka tedavi edilmelidirler. Pelvik enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına ve abse oluşumuna neden olabileceklerinden her zaman ciddiye alınmalıdırlar.

Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahim ağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Tedavi için Ne Yapmak Gerekir?

Kaşıntı gibi semptomlar görüldüğünde kadınların kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmaları sık rastladığımız bir durumdur. Bu durum hastalıkların kronikleşmesine neden olabiliyor.

Tanı ve tedavinin hızlı ve doğru yapılması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Eğer akıntınızın nedeni fizyolojikse günlük pedler kullanabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op. Dr. Çağatay Utku

Yayın tarihi: 29.10.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.