Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇİFTLERİ BOŞANMAYA KADAR GÖTÜREN HASTALIK: VAJİNİSMUS

Çiftleri boşanmaya kadar götüren hastalık: Vajinismus
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.05.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Vajinismus tedavi süreci ve eşlere öneriler...

Uzman Psikolog Hasan Kul, vajinismus problemini anlattı.

“İki yıllık evliyim ve bu illetten kurtulamıyorum. Hayatım kâbusa dönüştü. Artık kurtulmak istiyorum.”

“İki buçuk senelik evliyim ve hala yenemedim, çok canım yanıyor ve olmayacağını artık anladım, bana yardım edebilirseniz çok sevinirim.”

“Sekiz senedir yaşayamıyordum ancak, son on beş gündür bu sorundan kurtuldum. Sizin bu sorunu yenmek isteğinizdeki kararlılığınız çok önemli asla başaramam derdim ama şu an anlıyorum ki başaramayacağımız bir sorun değilmiş, teşekkürler.”

“Ben de vajinismus idim ama iki hafta önce hayatımı mahveden bu illeti yendim ki ben hiç başaramam derdim. Öncelikle lütfen kendinize güvenin ve lütfen azminizi yitirmeyin. Ben iki hafta önce yendim daha çok yeni. Şu an çok mutluyum ve tam anlamıyla bir cinsel yaşantım var. Lütfen hayallerinizi ve mutluluğunuzu ertelemeyin. Ben üç yıl çektim, çok şey kaybettim ama kaybettiklerimi geri kazanacağım. Vajinismus sizi yenmeden siz onu yenin...”

“Ben iki yıllık evliyim vajinismus olduğumu öğrendim, tedavi konusunda hiçbir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim”

“Bu sorun yüzünden eşim benden ayrı yatıyor, bu da beni daha çok üzüyor.”

“Ne zaman çocuk yapacaksınız? Sorusunu duydukça üzüntüm on kat daha artıyor.”

“Lütfen nasıl yenebileceğimi anlatabilir misiniz. Çok zor durumdayım?”

“İki yıllık evliyim, bu illet bende de var. Çok zor ama çaresiz değil biliyorum. Yurt dışında yaşıyorum, doktora gittim ama bana vajenin normal, psikolojik seninki dedi. Bunu biliyorum ama, nasıl yeneceğim ne olur bana yardım edin.”

“Üç yıllık evliyim, bu illetten kurtulmak istiyorum lütfen bana yardım edin.”

“Bir haftalık evliyim ama eşimle daha ilişkiye giremedik. Zorla bir kısmı ancak… Aşırı derecede ağrı oldu. Eşim bu konuda çok anlayışlı davranıyor ama, kendimi çok mutsuz hissediyorum”

“Biz on yıllık evliyiz ve nihayet altı ay önce çözdük... İnşallah bu sıkıntıyı çeken herkes kurtulur, insanın her şeyini çok etkiliyor.”

“Birinci evliliğimi bu yüzden dokuzuncu yılda bitirmek zorunda kaldım. İkinci evliliğim de yine aynı sorunu yaşayınca tedavisinin olduğunu öğrenip tedavi olarak kurtuldum. İlk evliliğimi boşu boşuna bitirmişim.”

Yukarıdaki mesajlarda yer alan ifadelerin ne kadar çaresizce, ne kadar dramatik olduğu göz önünde bulundurulursa sorun ne kadar da büyük bir sorun olduğu anlaşılmaktadır. Evlilikleri mahveden, çiftleri oldukça üzen ve ilişkileri yıpratan, çocuk sahibi olmayı engelleyen, hatta boşanmalara kadar giden bu rahatsızlık yok edilebilmektedir.

Peki nedir bu vajinismus?

Kasların istem dışı kasılarak ilişkinin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir.

Vajina girişini çevreleyen kas grubu "Pubik Kaslar" olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir. Bu nedenle bazı kocaların eşlerini suçlamalarının da bir anlamı yoktur.

Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendirilir.

Vajinismus, ilk ilişki girişimi sırasında, jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve birleşmenin gerçekleşmesine engel olurlar. Kasılma oluşursa birleşme ya imkansız hale gelir ya da şiddetli acı oluşur. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner.

Bilinç dışı kasılma meydana gelir

Pubik kasların kasılması kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir, kişi her ne kadar uyanık da olsa durum bilinç dışı meydana gelir.

Bu kasılmalar aslında vücudun kendini korumaya yönelik bir savunmasıdır.

Vajinismusun tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafı da psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır.

Vajinismus olan çoğu kadın ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle birçok bilinmeyen vajinismus kadını vardır.

Vajinismus tedavi edilebilir

Vajinismus yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır ve kadından kadına farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekte ya da tampon kullanabilmekte iken, cinsel ilişkiyi tamamlayamamaktadır. Bazı kadınlarda ise ilişki gerçekleşmekte fakat aşırı miktarda acı oluşmaktadır. Diğer bir grupta ise hiçbir vajinal müdahale gerçekleşememektedir.

Vajinismusun nedenleri tamamıyla psikolojiktir. Nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan tedaviyi istemek ve bunun için terapi merkezlerine baş vurmaktır.

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 21.05.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.