Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAŞ AĞRISINA SON!

Baş Ağrısına Son!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.03.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cinsel ilişkinin bazı baş ağrılarına iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Baş ağrısı insanların en büyük sağlık problemlerinden biridir. Baş ağrısı konusunda yapılan araştırmalar, çarpıcı birçok sonuç ortaya çıkarıyor. Örneğin cinsel ilişkinin bazı baş ağrılarına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Nöroloji Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, cinsel ilişkinin iyi geldiği ağrı tipleri ile ilgili bilgiler verdi.

Cinsel ilişkiye bağlı baş ağrıları, hekimlerin günlük pratikte karşılaşılabilecekleri baş ağrıları arasına girmiştir. Bir diğer ağrı türü cinsel uyarıcı baş ağrılarıdır. AIDS hastaları da baş ağrısı problemleri yaşayabilirler. Ayrıca migren ve diğer tip baş ağrıları için kullanılan ilaç tedavileri, özellikle erkeklerde cinsel fonksiyonları etkileyebilir.

Orgazm Ağrıyı Sonlandırabilir

Küme baş ağrıları diye adlandırılan Cluster Baş ağrıları, cinsel ilişki ile rahatlayabilir. Küme baş ağrıları nadir görülür. Ağrılar, şiddetli fakat kısa sürelidir, genellikle 1-2 saat sürer. Ağrı, göz çevresindedir. Bu gözde kanlanma ve aynı tarafta burun akıntısı olabilir. Her gün aynı saatte olur, gece yarısı da olabilir. Sigara ve alkol kullananlarda daha sık yaşanır. Ağrı varken yapılan cinsel ilişki, orgazm sırasında ağrıyı sonlandırabilir.

Cinsel İlişki Baş Ağrılarını Azaltıyor

Genel olarak, cinsel ilişkinin migren ağrıları üzerinde negatif etkisi olduğu söylenebilir. “İlişki Baş Ağrıları” diye gruplandırılan ağrıların birçoğunun kökeninde migren ağrıları bulunur. Ancak, kökeninde psikolojik streslerin ve gerilimlerin bulunduğu gerilim baş ağrıları, migrenden farklılıklar gösterir.

Cinsel ilişki, cinsel doyum, bir tür rahatlama ve gevşeme yöntemleridir. Yoğun sıkıntı ve stres içerisinde yaşayan ve sürekli baş ağrısı çeken, kendine oldukça az zaman ayırabilen günümüz insanında, cinsel ilişkiler rahatlama ve baş ağrılarında azalmalar yaratabilir.  

Yayın tarihi: 30.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (12)

cok güzel bilgiler olmuş teşekkürler..

30.03.2011 21:13:30 gülşah kaplan

aslında bu yazıyı eşler okumalı bayanlarrr başım ağrıyo diyen bayanı hemen anlaması gerek hımmm anladım seni karıcım der belki...bilgiler güzel...

30.03.2011 13:48:42 NESLİHAN ALAK
12 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER