Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZENCEFİL ÇAYI KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUYOR

Zencefil çayı kilo vermeye yardımcı oluyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Büşra Totan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

03.12.2014 - 23:59 | Son Güncelleme:

Yağ yakımına yardımcı olan bitki çayları ve tüketim şekilleri…

Bitki çaylarının diyetlerle birlikte, uygun miktarlarda tüketildiğinde zayıflattığı kanıtlanmıştır. Diyetisyen Büşra Totan, zayıflamaya yardımcı olan bitki çaylarını sıraladı ve tüketim miktarları hakkında uyarılarda bulundu.

Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Obezite tedavisinde etkisi kanıtlanmış tek yol, diyet ve egzersizdir. Ancak günümüzde bitkiler ile yapılan pek çok bilimsel çalışmada vardır. Bu noktada hangi bitki faydalı, hangi bitki zararlı, hangi bitkinin yan etkileri var mutlaka araştırılmalıdır. Etkisi kanıtlanmamış, daha önce bilinmeyen, tüketimi hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğumuz bitkiler yağ yakıcı sloganı altında piyasaya sürülse dahi tercih edilmemelidir. Yeşil çay dahil tüm bitki çayları için gebe, emzikli, çocuk ve kronik hastalığı bulunan, ilaç kullanan kişiler kullanmadan önce uzmana danışmalıdır.

Yeşil çay

Yağ yakımına yardımcı olan bitki çayları ve tüketim şekilleri…

Yeşil çayda kafein ve yüksek miktarda kateşinler dediğimiz özel bileşenler bulunur. Bu bileşenler sayesinde; antiinflamatuar, antianjiyojenik, hipokolesterolemik, antiaterosklerotik, antidiyabetik, antibakteriyal, antiviral etki gösterir. Öte yandan vücudun yağ yakıcı hormon metabolizmasını etkilediği için zayıflama diyetlerine yardımcıdır.

Yeşil çayın antiobezite etkisini araştıran bir fare çalışmasında; diyetlerine 4 ay boyunca yeşil çay eklenen dişi farelerin besin alımında azalma ve vücutlarında yağ kaybı görülmüştür. Yeşil çay yapısındaki kateşinlerin yüksekliğinden dolayı vitamin C ve E’den daha güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu nedenle yağ yakımında rol aldığı düşünülmektedir.

Tüketimi: Sıcak suda 3-4 dakika demlendikten sonra şekersiz olarak günde maksimum 3 fincan tüketilebilir.

Yayın tarihi: 03.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.