Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRDİĞİ DE KANITLANDI

Hafızayı güçlendirdiği de kanıtlandı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.04.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Kansere mücadelede etkili olmasının yanı sıra beyin faaliyetlerini güçlendiriyor.

İsviçreli bilim adamlarının yaptığı araştırma sonucunda, yeşil çay özünün beyin faaliyetlerini güçlendirdiği öğrenildi. Ayrıca, birçok faydası olan yeşil çayın hafıza kaybına uğrayanların tedavisinde de kullanılabileceği belirtildi.

Bilim adamları ayrıca, yeşil çayın psikiyatrik bozukluk nedeniyle hafıza kaybına uğrayanların tedavisinde de kullanılabileceğini belirtti.
Araştırmaya katılanlardan bazılarına yeşil çay özünün bulunduğu bir içecek verildi ve daha sonra bu kişiler hafıza testine tabii tutuldu, beyin görüntüleri incelendi.

Yeşil çay içenlerin beynindeki parietal ve ön prefrontal korteks bölümleri arasındaki bağlantının arttığı ve bu kişilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlendi. Araştırmanın sonuçları "Psychopharmacology" dergisinde yayımlandı.

Daha önce kanserle mücadelede etkili olduğu ve kalp -damar hastalıklarına iyi geldiği ortaya çıkan yeşil çayın ilk kez, başta hafıza olmak üzere bilişsel faaliyetleri de güçlendirdiği kanıtlanmış oldu.

AA

Yayın tarihi: 10.04.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.