Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ FİKİRLER ÜRETMEK İÇİN ZENCEFİL TÜKETİN

Yeni fikirler üretmek için zencefil tüketin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ferin Batman’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı
 
 

02.05.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hafızanızın güçlü kalması için bu besinlerden destek alabilirsiniz.

Hafızanın güçlü kalmasının beslenme ile büyük oranda ilişkili olduğunun altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, zihni güçlendiren gıdalar hakkında bilgiler verdi.

Düzenli ve doğru beslenen kişilerin gerek uzun dönemli hafızası gerekse kısa dönemli bellek kapasitesi diğer insanlara nazaran %25’lere varan oranlarda daha kuvvetli olur. Hafızayı güçlendirmek için beslenmemize de dikkat etmek gerekir.

Vücudun küçük bir bölümünü oluşturan beyin, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde 20’sini harcar. Beyin, kanın taşıdığı oksijen ve glikozla beslenir. Araştırmalar, belirli yiyecekleri daha fazla yiyerek hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi artırıp daha hızlı düşünebileceğinizi gösteriyor.

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN ÜZÜM SUYU

Vücudun birçok hastalığa karşı daha dirençli olmasını sağlayan üzüm suyu, hafızayı da güçlendiriyor.

ABD’deki Cincinnati ve Tufts üniversitelerinin yanı sıra beslenmeyle ilgili bir araştırma sonucunda, saf siyah üzüm suyu içenlerin kısa süreli ve sözsüz hafızalarında gelişme kaydedildiğini belirten uzmanlar, üzümün antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığına muhtemel faydaları olan polifenoller bakımından zengin olmasının bu sonuçta rol oynadığını söylediler.

Hafızayı güçlendiren besinler

Yayın tarihi: 02.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.