Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YEMEK SOSLARI ZARARLI MIDIR?

Yemek sosları zararlı mıdır?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
İdil D. İmamoğlu’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

25.09.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sosların mideye ve sindirim sistemine etkileri…

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu, yemeklerle servis edilen temel sosların altı grupta toplandığını belirtti ve bu sosların sağlığımız üzerindeki etkilerini anlattı.

Türk mutfağının temelinde soslar hemen hemen yok gibidir. Bizim kültürümüzde yemeğin suyu vardır. Bizde yemekler kendi suyuyla pişer ve servis edilir. Klasik Fransız mutfağında veya batı mutfağında yemek ve sosu ayrı ayrı hazırlanır. Çeşitli etkileşimler sonucunda mutfak kültürümüzün içine soslar girmiş, turizm - gıda sektöründe hatta ev hanımlarının mutfaklarında bile yer almıştır. Marketlerde hazır sosları şık ambalajlarıyla bulmak mümkündür. Hazır toz formunda olan soslar bir miktar katkı maddeleri içerebilir. Bu tarz sosları mümkünse tercih etmemek gerekir.

Sos, hem görünüş hem de lezzet yönünden yemeği eksiksiz bir bütün haline getirir. Bir sürü sos adı duyuyor olabilirsiniz. Aslında altı tane temel sos vardır, diğerleri bu soslardan türetilir.

BEŞAMEL SOS

Beşamel sos, temelinde süt olan, tereyağı veya margarinle hazırlanan bir sostur. Sos için un, tereyağı ile kavrulur. Unun kavrulma işlemi önemli bir işlemdir. Kavrulma, vitamin kayıplarına sebep olur. Ayrıca unun fazla kavrulması durumunda hem sosun kalitesi bozulur hem de yanan un kanserojen hale gelir. Fazla kavurma aynı zamanda mide sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

EN LEZZETLİ SOS TARİFLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Yayın tarihi: 25.09.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.