Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YEMEĞE TUZU NE ZAMAN ATMALI?

Yemeğe Tuzu Ne Zaman Atmalı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.01.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Yemek ocaktayken mi yoksa sofraya geldikten sonra mı?

Vücuda yeterli derecede iyot alabilmek için tuzu yemeğe ne zaman atmak gerekiyor? Yemek ocaktayken mi yoksa sofraya geldikten sonra mı?

İyot elementinin, insan vücudunda beyin başta olmak üzere tüm organların düzenli büyümesi, gelişmesi ve çalışması için gerekli hormonların yapımında kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Zerrin Orbak, iyot tüketimi ile ilgili şunları aktarıyor:

“Türkiye'de içme suyu ve besinlerle yeterli miktarda iyot alınamıyor. Bu iyot açığı ise aslında kapatılabilir. Market, süpermarket ve hipermarketlerde alışveriş yaparken iyotsuz tuzların alınmaması gerekiyor. Tabii, sorunun önüne geçmek için sadece tuzların iyotlanması ve iyotlu tuz kullanımı yeterli değil. İyotlu tuz nemli olmayan ortamlarda, kapalı kutularda ve dolaplarda saklanmalı. Beklenen faydanın gerçekleşmesi için iyotlu tuz yemeğe ocaktayken değil sofradayken katılmalı. Açıkta bırakıldığı takdirde tuzdaki iyot yok oluyor, yemek sıcakken katıldığında da tuzdaki iyot etkinliğini kaybediyor. Ev hanımılarının bu konuda bilinçlendirilmesi faydalı olacaktır.”

AA 

Yayın tarihi: 28.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.