Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZ HAMİLELERİ NASIL BESLENMELİ?

Yaz hamileleri nasıl beslenmeli?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Büşra Totan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

02.06.2014 - 14:10 | Son Güncelleme:

Anne adaylarına 7 beslenme önerisi...

Yaz aylarında sıcaklıkların iyice artması, nem ve güneş hamileleri herkesten daha fazla etkiliyor. Anne adaylarının beslenmesinin, bebeğin sağlıklı gelişimi ve annenin daha huzurlu bir gebelik dönemi geçirmesi için oldukça önemli olduğunu söyleyen Diyetisyen Büşra Totan, anne adaylarının bu 7 beslenme önerisini mutlaka uygulaması gerektiğini belirtti.

Hamilelik boyunca kan dolaşımı ve hacmi artıyor, hormonlardaki değişimler, sindirim sistemi aktivitesinin değişmesi, kilo artışı ve kan akışındaki hızlanmalarla artan vücut iç sıcaklığına bir de güneş ve nem eklenince gebeler için pek çok sıkıntı da beraberinde geliyor. Anne adaylarının beslenmesi, bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi-gelişmesi, annenin daha kaliteli ve huzurlu bir gebelik dönemi geçirmesi için oldukça önemli.

Beslenme şekline karar vermeden önce yapılması gereken; gebeliğin kaçıncı haftasının yaza geldiğini saptamak. Gebeliğin ilk üç ayı yaza gelen anne adaylarında, bu dönemde görülen yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma şikayetleri aşırı sıcaklara bağlı olarak daha ağırlaşacaktır. Bu dönemi; daha çok kuru gıdalar ile tuz alımını artırmadan, az az sık sık beslenerek geçirmek gerekir.

Yazın gebeliğin ikinci trimesterinde tansiyon, kabızlık, kilo artışı, aşırı terleme, ödem sorunları yaşanabilir. Bu dönemde; sıvı ve posa alımı artırılmalı, protein alımına dikkat edilmeli, iyotlu tuz kullanılmalı ancak tuz alımı sınırlanmalıdır.

Gebeliğin son 3 ayı yaz aylarına denk geliyor ise; kilo artışının da artmasıyla beraber el-ayaklarda şişmeler, nefes darlığı, çarpıntı, uykusuzluk şikayetleri artabilir. 2. Trimesterdeki önlemlere ek olarak mutlaka su tüketimi artırılmalıdır. Hazımsızlığa neden olacak yiyeceklerden uzak durmalı, akşam geç saatlerden sonra yemek yenmemelidir.

Yaz döneminde anne adayları için 7 beslenme önerisi

1. Su tüketimini artırın!

Yaz döneminde; hamilelerin artan sıvı ihtiyacının büyük bölümünü sudan karşılaması gerekmektedir. Bulantı ve kusma şikayetleri olmadığı sürece 2 litre su içilmelidir. Su içmek; ödem, kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır, metabolizmayı düzenler, bebeğin sağlığı için de önemlidir. Terle kaybedilen sıvının yerine konması halsizliği önler. Su içmekte zorlanan anne adayları; suları limon ve nane yaprakları ile lezzetlendirebilirler. Sıvı ihtiyacı; meyveli soda, hazır meyve suyu ve asitli içeceklerden karşılanmamalıdır.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 7
 • Sonraki
Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.