Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZ GELMEDEN KISA SÜREDE ZAYIFLATACAK 10 ÖNERİ

Yaz gelmeden kısa sürede zayıflatacak 10 öneri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.01.2016 - 11:44 | Son Güncelleme:

Kilolarınızdan kurtulmak için yaz aylarını beklemenize gerek yok. Bugünden başlayacağınız bu 10 madde ile yaza bir adım önde merhaba diyeceksiniz.

Bünyenizi fazla yormadan ve aşırı bir enerji sarf etmeden sağlığınıza yararlı şekilde zayıflayabilirsiniz.

YAZ GELMEDEN KISA SÜREDE ZAYIFLATACAK 10 ÖNERİ

1. ÖĞÜN ATLAMAYIN:

Kahvaltı gün içerisinde almamız gereken en önemli öğünlerden birisidir. Güne kahvaltı yapmadan başlamayın.

kahvaltı

2. DAHA FAZLA HAREKET EDİN:

Uzmanlar obezitenin başlangıcında en büyük etkenlerden birisi olarak hareketsiz yaşamı tercih eden bireylerden şikâyetçi. Yediklerimize dikkat ederken aynı zaman da hareketli bir yaşamı da tercih edelim.

3. HAZIR GIDALARI KONTROLLÜ TÜKETİN:

Hazır gıdalar da kullanılan birçok ürünün ne olduğunu bilmiyoruz bile. Bu ürünlerin fazla tüketilmesi sonucunda obezite hastalığı sık görülmektedir. Ne kadar çok doğal ürünler tüketirsek bizim için o kadar iyi olur.

4. GAZLI İÇECEKLERİ TÜKETMEYİN:

Araştırmalar başta çocuklar olmak üzere bireylerde şişmanlıkla gazlı içecek tüketimi arasında kuvvetli bir bağ olduğunu gösteriyor. Gazlı içeceklerin tatlı olmaları, vücutta normalden daha fazla insülin salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda karın çevresinde yağlanmalarla sonuçlanmaktadır.

 kola 

5. SIK SIK AMA AZ YİYİN:

Uzmanlar belli saat aralıklarla az miktarda yemek yenilmesinin daha sağlıklı ve kilo vermeye yardımcı olacağını söylüyor. Günde 3 öğün yerine acıktıkça fakat tıka basa yemek yerine hafif şeyleri tercih ederek az yemek yenilmelidir.

6. BOL BOL SU TÜKETİN:

Su ihtiyacı kişiden kişiye değişse de uzmanlar yetişkin bireyler için ortalama iki litre suya ihtiyaç olduğunu vurguluyor.Su, metabolizmayı hızlandırır, enerjinizi artırır, sindirime yardımcı olur ve tok hissetmenizi sağlar.

7. DİYET İÇECEKLERDEN UZAK DURUN:

Diyet içeceklerin sıfır kalori içerdiği iddia edilir. Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların, normal şekere göre çok daha zararlı olduğunu göstermiştir. Bu içecekler, bedenimizin kilo alım ayarlarıyla oynuyor onların gerçek şekermiş gibi algılanmasına ve daha çok istemesine neden oluyor. Ayrıca araştırmalar bu içeceklerin bel bölgesi yağlanmalarına da neden olduğu görülmüştür.

 kadın 

8. ÇOK YEMENİZE NEDEN OLAN ŞEYİ BULUN:

Yalnızlık, depresyon, stres, öfke gibi durumlar beslenme bozukluğunu ortaya çıkarmaktadır. Yemek olmadan bu duygularla başa çıkmayı bünyenizi alıştırırsanız bir adım öne geçmiş olacaksınız.

9. UYKU DÜZENİNE DİKKAT:

Eğer düzenli bir uykunuz yok ise hemen uyku düzeninizi oturtun. Çünkü az veya düzensiz uykunuz size gün içerinde açlık hissi verir. Bu da devamlı yemenize neden olur.

10-GLİKOZ/ FRUKTOZ ŞURUBUNDAN UZAK DURUN: 

Araştırmalar, glikoz/ fruktoz şurubunun kişide tokluk hissini engellediği ve devamlı yeme ihtiyacı uyandırdığını ortaya çıkarmıştır.

Yayın tarihi: 14.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.