Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YAZ AYLARINDA HANGİ VİTAMİNLER ALINMALI?

GÜZEL BİR CİLDE VE SAĞLIKLI BİR VÜCUDA KAVUŞMANIN YOLU BU VİTAMİNLERDEN GEÇİYOR!

Yaz aylarında hangi vitaminler alınmalı?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Yaz aylarında vücudunuzu temizlemek ve daha sağlıklı olmak için doğru vitaminleri almalısınız. İşte yazın almanız gereken vitaminler...

Yaz ayları vücudumuzu temizlemek ve detoks yapmak için en elverişli aylardır. Kış mevsiminde vücut, ısısını koruyamadığı için daha çok yemek yeme ihtiyacı duyarız. Yaz aylarında ise artan sıcaklıklar sebebiyle daha hafif ve sağlıklı gıdalara yöneliriz. Yaz aylarında vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitaminleri aldığınız takdirde sağlığınıza sağlık katabileceğiniz gibi vücudunuzu vitaminsiz bırakmanız halinde sağlığınızı kaybedebilirsiniz.

Tüm mevsimlerde vitaminleri eksiksiz almak gerekir. Yaz ayları vitamin konusunda meyve ve sebze çeşitliliğinin fazla olması sebebiyle vitaminleri eksiksiz karşılamak için fırsat yaratır. Vitaminlerin eksik alınması çeşitli cilt ve sağlık sorunlarına yol açarken, güzel bir cilt ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanın yolu vitaminleri eksiksiz almaktan geçer.

VİTAMİNLERİN VÜCUTTAKİ GÖREVİ NEDİR?

Vitaminler; yaşamımızı sağlıklı bir şeklide sürdürmemizi sağlayan, çeşitli besinlerde bulunan organik maddelerdir. Halk arasında çok yaygın bir şekilde bilinen yanlışlardan biri vitaminlerin enerji verdiğinin sanılmasıdır. Vitaminler enerji vermez fakat enerji veren maddelerin vücut tarafından kullanılmasını sağlar. Vitaminler enerji oluşumuna katkıda bulunarak sindirim ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Vitaminlerin eksik alınması ise birçok hastalığa davetiye çıkaran bir durumdur.

VİTAMİNLERİN ÇOĞU DA ZARAR!

Prof. Dr. Yeltekin Demirel, vitaminlerin ilaç yoluyla fazla alındığında birtakım rahatsızlıklara yol açtığını söyleyerek, şöyle devam etti: "Vitaminler ilaç yoluyla uzun süreli alındığında kusma, halsizlik, yorgunluk ve nörolojik dediğimiz sinirsel hastalıklara neden olabilir. Kas ağrıları, kramplar gibi sorunlar çıkarabilir. Aynı zamanda yapılan değişik çalışmalarda da düzenli beslenen kişilerde, yaşlı olmayan, kronik hastalığı olmayan kişilerde vitamin hapı alımının çok yararlı olmadığı hatta çok alımında birtakım sorunlar ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Örneğin E vitamininin düzenli olarak alımının erkeklerde prostat kanseri riskini artırdığı, C ve E gibi multivitaminlerin bir arada alındığında akciğer kanseri riskini artırdığı, sigara içenlerde akciğer kanseri riskini çok daha fazla artırdığı, A vitamininin fazla alınmasının körlüğe yol açabildiği gözlenmiştir. Bu nedenle vitaminleri gereksiz yere ilaç yoluyla almamak gerekir. ‘Bir ya da iki tablet almakla bir şey olmaz’ diye düşünen insanlar yanlış düşünüyorlar."

Yaz aylarında hangi vitaminleri almalıyız

VİTAMİN İHTİYACINIZI BESİNLERDEN KARŞILAMAYA ÇALIŞIN

Vitamin ihtiyacını gidermenin en sağlıklı yolu besinler aracılığıyla karşılamaktır. Peki, yaz aylarında vitamin ihtiyacımızı hangi besinlerden karşılamalıyız?

 • Sağlıklı bir cilt, saç ve kemik yapısı için A vitamini alın. A vitamini için yağ seçiminizi tereyağından yana kullanın.
 • Yorgunluk, halsizlik, ciltte çatlama ve kuruluğu önlemek için C vitamini alın. C vitamini için salatalarınıza ve yemeklerinize maydanoz ekleyin.
 • Yediğiniz besinlerden daha fazla faydalanmak için D vitamini alın. Yaz ayları D vitamini alımınızı kolaylaştıracağı için cildinize de fayda sağlayacaktır. D vitamini için peynir, süt ve yumurtadan vazgeçmeyin.
 • Adet öncesi gerginlikten ve yaz aylarının etkisiyle artan sıcak basmasından kurtulmak istiyorsanız E vitamini alın. E vitamini için ara öğünleriniz de fındık ve fıstık, ana öğünlerinizin yanında ise mutlaka bol yeşilli salata tüketin.
 • Depresyondaysanız ve kolay atlatmak istiyorsanız B1 vitamini alın. B1 vitamini için bezelye, esmer prinç ve kurubaklagil tüketin.
 • Yüzünüzdeki özellikle burun çevrenizdeki kırmızılıktan ve pul pul görünümden kurtulmak için B2 vitamini alın. B2 vitamini için yeşil yapraklı sebzeler öğünlerinizin vazgeçilmezi olsun.
 • Özellikle yaz aylarında artan baş ağrısı ve ishalden kurtulmak için B3 vitamini alın. B3 vitamini için tavuk, hindi ve sığır eti tüketin.
 • Yaz aylarıyla beraberinde gelen bitkinlik, nefes darlığı ve solgun görünen cilt problemleri için B12 vitamini alın. B12 vitamini için balık, süt ve yumurta tüketin.

YAŞLANMAYI ENGELLEYEN YAZ MEYVELERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Orgazm aşısı gerçek mi?yeniKara KutuEsra Çabuk Cömert

Orgazm aşısı gerçek mi?

Mutlu bir cinsel yaşam veya belki de hiç yaşamadığınız orgazm duygusunu bu aşı sayesinde yaşayabilirsiniz.Devamı >
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >