Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UZUN YAŞAMANIN SIRRI ONDA GİZLİ!

Uzun yaşamanın sırrı onda gizli!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.01.2015 - 11:30 | Son Güncelleme:

Salatalara eklediğimiz zeytinyağı yaşlanma etkilerini azaltıyor. Uzmanlar uzun yaşamının sırrının zeytinyağı tüketmek olduğunu vurguluyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen "Zeytinyağı ve Zeytin Dostu" konulu seminer, EÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde verildi. Konuşmacılar, uzun yaşamanın sırrının zeytinyağında olduğunu belirtti.

İlaç niteliği taşıyor

Dr. Zeynep Delen'in öncülüğünde Amerikalı akademisyenler Prof. Dr. Patricia O'Hara ve Prof Dr. Richard Blatchly iş biriliğiyle hazırlanan seminerde, zeytinyağının tarihi ve kimyası üzerine bilgi verildi. Dr. Delen'in konuşmasıyla başlayan seminerde, zeytinyağının MÖ 60 bin yıl öncesine dayanan tarihinden günümüze kadar geçirdiği süreçleri anlatıldı. Son 50 yılda bütün dünyanın ilgisini çekmeye başlayan zeytinyağının uzun ömür ve sağlıklı yaşamın anahtarı olduğunu vurgulayan Delen, kalitelisinin ilaç niteliği taşıdığını söyledi.

Sağlıklı yaşamın sırrı onda saklı

Zeytinyağının faydalarına değinen Dr. Delen, özellikle cilde, kansere ve alzheimer hastalarına iyi geldiğini söyledi. Zeytinyağının kalitesi ve korunması hakkında da ipuçları vererek, "Zeytinyağı, uzun ömürlü yaşamanın sırrını bizlere veriyor. Amerika'da, Uzakdoğu'da ve Avustralya'daki insanlar, Akdeniz insanlarının neden bu kadar uzun ömürlü olduklarını merak ediyorlar ve bunun nedenini zeytinyağına bağlıyorlar" dedi. Zeytinyağı alınırken şeffaf olmayan şişelerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Zeynep Delen, zeytinyağının güneş ışığı aldığında asidik değerinin artarak kalitesinin bozulduğunu ve bayatladığını söyledi.

CİHAN

Yayın tarihi: 22.01.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Zetinyağı mı etkili yoksa stok yapanlar mı? Bu haber bana reklam kokusu veriyor. Zeytinyağı çok yararlı olabilir. Her canlının sonu ölüm. İster Yunan olsun. İster Suddi. Halkı aldatmak insanlık olmamalı. Yaşlıların çoğu KABIZ ve PROSTAT Zeytinyağı ve diğer gıdalar hepsi yapay. Ayçiçek ekilmesin ülkede zeytinyağı kalmaz. Nişast olmasın peynirsütyoğurt olmaz. Yazık bu insanlara..

27.01.2015 10:30:30 hüseyin akdağ