Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜKETİME HAZIR SU ÜRÜNLERİNDE ALARM!

Tüketime Hazır Su Ürünlerinde Alarm!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bazı su ürünlerinin hijyenik şartlara uygun olmadığı tespit edildi.

Çomü Su Ürünleri Fakültesi tarafından yapılan araştırmada, çeşitli şekillerde tüketime sunulan su ürünlerinden bir kısmının hijyenik şartlara ve standartlara uygun olmadığı belirlenirken tüketicilerin sağlığını tehdit ettiği bildirildi.

Çomü Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Arık Çolakoğlu ile araştırma görevlisi Ender Künili tarafından yapılan araştırmada Marmara bölgesindeki hazır su ürünleri incelendi.

Çolakoğlu, işlenerek hazırlanmış ve çeşitli şekillerde tüketime hazır hale getirilen su ürünlerinin dondurularak veya konserve ile salamura şeklinde ambalajlandığına ve bu ürünlerin fabrikalarda işlenip paketlendikten sonra marketler aracılığıyla tüketime sunulduğuna değindi.

Tüketicilerin Sağlığını Tehdit Ediyor

Yapılan araştırmada bölgede satışa sunulan su ürünlerinin mikrobiyolojik açıdan riskli olup olmadığı incelendi. Elde edilen sonuçlara göre incelenen dondurulmuş ürünlerin yüzde 25'i, tuzlanmış ürünlerin (lakerda, ançuez, ezme) yüzde 13'ü, dumanlanmış ürünlerin yüzde 17'si, marine ürünlerin yüzde 5'i, konserve ürünlerinin ise yüzde 10'unun Türk standartlarına uygun olmadığı ve hijyenik açıdan yetersiz oldukları belirlendi.

Tüketicilere Düşen Görevler

Tüketicinin de gıda güvenliği konusunda bilinçlenmesi ve alacağı ürünleri iyi tanıması gerekiyor. Alınan ürünlerde, dondurulmuş ürünlerin sıfırın altında 18 derecede saklanmasına ve çözündürüldükten sonra tekrar dondurulmamasına, pişirme işlemi uygulanacak ürünlerde ısıtma işleminin yeterli uygulanmış olmasına, pişmiş ya da çiğ gıdaların birbiriyle temasından kaçınılmasına dikkat edilmesi şart!

A.A

Yayın tarihi: 18.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

güzel bilgiler bazı bayanlar dikkate almıyorlar bence herkes bu yazıyı bir kez okumalı

22.03.2011 17:59:10 leyla altun
  
Doğum kilolarını böyle verin!yeniSağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Çocuğumun boyu ileride kaç cm olacak?yeniDoktor AmcaR. Süha Ünüvar

Çocuğumun boyu ileride kaç cm olacak?

Çocuğunuzun erişkinlik döneminde boyunun kaç cm olacağını merak ediyor musunuz?Devamı >
Anne-bebek dostu sezaryenyeniDenizceSibel Deniz Toledo

Anne-bebek dostu sezaryen

Doğum tercihlerimizi planladığımız gibi sezaryen olması gerekmesi durumunda da bunun elden geldiğince siz ve bebeğiniz için saygılı ve normal doğuma en yakın şekilde olması için planlayabilirsiniz. Devamı >
Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!Carpe DiemDolunay Kadıoğlu

Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!

Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklikler bazen de erkekteki duygusal değişimler, çiftin cinsel yaşamını ister istemez etkiler. Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, hamilelikte cinsellik hakkında bilgiler verdi.Devamı >