Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“TAVUK YEMEYİN” UYARISI DOĞRU MU?

“Tavuk yemeyin” uyarısı doğru mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.05.2016 - 15:09 | Son Güncelleme:

Son zamanlarda çıkan ‘tavuklarda bakteri tehlikesi’ haberleri ile ilgili konuşan Prof. Dr. Mehmet Çelik, bahsedilen ‘listeria monocytogenes’ bakterisinin tavuklarda hastalığa neden olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Çelik, öğretim üyeleriyle birlikte Osmaniye’nin Sakızgediği Köyü’ndeki 84 bin tavuk kapasiteli çiftlikte incelemelerde bulundu. Daha sonra bir açıklama yapan Çelik, tavuklarda ‘Listeria monocytogenes’ adı verilen bakteri görüldüğünü hatırlatarak, bakterinin toprak ve suda çok bulunan bir bakteri tür olduğunu söyledi.

TAVUK ETİNDE HASTALIK YAPAN BAKTERİ TEHDİDİ

TAVUK YEMEYİN” UYARISI

Tavuk

Listeria monocytogenes’in tavuklarda hastalık yapan bir etken olmadığını ifade eden Çelik, “Daha çok memeli hayvanlarda hastalık yapan bir bakteri türüdür. Şunun bilinmesi lazım, her yerde bakteri vardır, elimizde de bakteri vardır. Ama bu hastalık demek değil, bunun minimum düzeyi gibi nedenlerini çok iyi bilerek ortaya koymamız lazım. Bakteri bulundu diye herhangi bir şekilde ‘tavuk yemeyin’ gibi bir ifade kullanmak kesinlikle doğru bir şey değildir” diye konuştu.

Yayın tarihi: 30.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.