Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TAVUK ETİ EFSANESİNDE SON DURUM

Tavuk Eti Efsanesinde Son Durum
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Tavuk etlerinde hormon mu kullanılıyor? Uzmanların açıklamalarına dikkat!

Özellikle internet ortamında dolaşan “Tavuk etlerinde hormon kullanıldığı ve sağlıksız olduğu” yönündeki iddialar hakkında açıklama yapan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya, vatandaşları bilinçli davranmaya davet ediyor.

Gıda maddeleri üzerinde yeterince bilgi sahibi olmayan kişilerin sansasyon yaratma çabaları yüzünden, insanların ucuz ve kaliteli protein içeren tavuktan mahrum kaldıklarını söyleyen Karakaya, vatandaşı şu sözlerle uyarıyor:

“Hiç kimse ortadaki bilgi kirliliğinden etkilenmemelidir. Bu konuda sadece gıda konusundaki uzmanların yaptığı açıklamalar dikkate alınmalıdır. Türkiye, dünyada tavuğun en iyi şartlarda ve tekniklerde üretildiği, çok sayıda modern kesimhanelerin bulunduğu başlıca ülkelerden biridir.

Kırmızı et kilo fiyatının 25-30 liralar civarında olduğu ülkemizde 6-8 liraya satılan tavuk etleri, çok çok önemli vazgeçilmez bir hayvansal protein kaynağıdır. Özellikle yeterli beslenmeleri, sağlıklı gelişimleri için büyük önem taşıyan çocuklar ve gençlerin hayvansal protein ihtiyacını karşılayan en önemli gıdalarımızdan biri tavuk etidir. Türkiye'de üretilen ve gerekli şartlara uygun paketlenmiş olarak marketlerde satışa sunulmuş tavuk etleri, son derece sağlıklıdır. Bu konuda hiç bir şekilde kuşkuya mahal yoktur.”

Tavuk eti satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise güvenilir markalı ve standart ambalajlarda saklanan ürünlerin tercih edilmesi.

Yayın tarihi: 03.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Tavuk eti ailece severek tükettiğimiz bir besin kaynağı. Ayrıca Türkiye'nin önde gelen bir tavuk firmasinda yönetici olarak çalışan babaya sahip olmanin vermiş olduğu rahatlıkla tavuk etini çok tüketiyoruz. Hatta şöyle söyleyeyim kuş gribi çıktığı sıralarda oğluma hamileydim ve buzdolabindan tavuk etlerini atan kişilerin aksine ben doya doya yedim. Çünkü yediğim besine güveniyordum. Markalı ve paketli tavuk eti aldıktan sonra kesinlikle hiçbir sorun yok.

Evet çok doğru özellikle bu konuda çok dikkatli davranıyorum.

03.12.2010 16:10:20 sevgi çakmak
  
Çiftlerin birbirlerine alışması zaman alıryeniMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Çiftlerin birbirlerine alışması zaman alır

Yapılan araştırmalar evliliğin ilk yıllarının evliliğin geleceği üzerinde belirleyici olabilecek kadar kritik olduğunu göstermektedir.Devamı >
Mutfaktaki tehlikelerin farkında mısınız?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mutfaktaki tehlikelerin farkında mısınız?

Besin güvenliği hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Mutfağınızda tükettiğiniz gıdalar ne kadar temiz ve hijyenik? Uzman Diyetisyen Turgay Köse mutfağınızdaki tehlikeleri ve almanız gereken önlemleri anlatıyor.Devamı >
Yeniay 25 Mayıs 2017'de İkizler burcunda gerçekleşecekyeniAstromatikAygül Aydın

Yeniay 25 Mayıs 2017'de İkizler burcunda gerçekleşecek

Bu Süper Yeni Ay, yeni enerji ortaya çıkarmadan önce arkada kalan bazı pürüzleri ortaya dökecekDevamı >