Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TAM TAHILLI BESLENMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Tam tahıllı beslenmek neden önemli?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.04.2015 - 09:20 | Son Güncelleme:

Hepimizin bildiği gibi beslenme konusunda 1 hafta- 5 gün gibi kısa süreli şok diyetler sıklıkla gündeme geliyor ancak bu tip uygulamalardan kısa süreli bir incelme sağladığı ve sağlıklı olmadığı için uzak durmakta fayda var. Bunun gibi sağlıksız diyetler yerine hayatımızda küçük değişikliklerle büyük farklar yaratabiliriz. Nasıl mı?

Kahvaltı etmek, tam tahıllı besinlere yönelmek ve günde 8 bardak su içme. İşte bu kadar basit…

Tam tahıllı besinlerin faydaları neler?

Tam tahıllı besinler hem fit hem de sağlıklı kalmanın en önemli yardımcısı :

• Bel çevresinin incelmesine,
• Vücut yağında azalmaya ve ideal kiloyu korumaya yardımcı oluyor.
• Obezite, kalp hastalıkları ve diyabete karşı da koruma sağlıyor.

Buna rağmen dünyada 10 kişiden 9’u, günde en az 3 porsiyon önerilen tam tahıllı besinlerden maalesef yeteri kadar yemiyor.

Tam tahıllı besin kaynakları nelerdir?

Kahvaltılık gevrek, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna, bulgur, mısır... Hepsi de ulaşması çok kolay, faydası çok büyük besinler. Tabii bu besin seçimine dikkat etmek gerek.

Tam tahıllı besinler nasıl seçilir?

Çok tahıllı, organik, %100 buğdaydan hiçbiri aldığımız besinin tam tahıllı olduğunu göstermiyor. Bir besinin tam tahıllı olması için tahılın 3 parçasını da içermesi gerekiyor; dış kabuğu yani kepeği, nişasta kısmı ve özü. Tahılın en değerli yeri özü, çünkü içinde pek çok vitamin, mineral ve antioksidan var. Tahıl rafine edildiğinde bunlardan geriye boş enerji, belki birazcık da B vitaminleri kalıyor. Bu yüzden ürünün etiketinde mutlaka; tam tahıllı, tam buğday, tam çavdar gibi ifadeler aramak gerek.

Ufak bir ipucu :Tam tahıllı besinlerin gerçekten yeteri kadar tam tahıl içerdiğinden emin olmak için paketi çevirin ve içindekiler kısmına bakın. Tam tahıllar mutlaka ilk sıralarda yer almalı. Çünkü içindekiler, en fazla bulunandan en aza doğru sıralanıyor.

Yayın tarihi: 02.04.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.