Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SÜT İÇEREK ZAYIFLAYIN

Süt içerek zayıflayın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Deniz Berksoy’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

06.09.2016 - 09:45 | Son Güncelleme:

Yaz yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı, incecik kıyafetler gardroplarımızda yerini aldı ve yakında deniz sezonu açılacak, bu nedenle birçok insan kış kilolarından kurtulmak için diyete başladı. Kilo vermek ve form tutmak isteyenlere mutlaka diyetlerinde sütü bulundurmaları gerektiğini vurgulayan Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, düzenli süt tüketiminin zayıflamaya etkisini anlatıyor.

Süt ve süt ürünleri, diyetimizde sağlık açısından gerekli olan en az 10 temel besin ögesini sağlıyor. Yürütülen araştırmalar 3 porsiyon düşük yağlı süt ürünü içeren kalori kontrollü diyetlerin kilo vermeyi sağlayacağını belirtiyor. Klinik araştırmalarda; artan kalsiyum alımı ile kilo verme, vücut yağ oranı ve bel çevresinde azalma görülüyor.

SÜT NASIL KİLO VERDİRİYOR?

Sütün kilo vermeye olan etkisi üzerine yapılmış birçok çalışma vardır. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmaya göre süt içen bireylerin, diyetlerinden sütü çıkaranlara göre daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre; günde yaklaşık 2 bardak süt tüketen katılımcıların 5,5 kg kilo kaybettikleri görülürken, süt tüketmeyen bireylerde bu rakamın 3 kg ile sınırlı kaldığı görülmüştür.

Aynı dergide yapılan başka bir araştırmanın verilerine göre günlük yeterli kalsiyum alınmadığında, vücudunuz yağ hücresi üretimini arttıran kalsitrol hormonunun salgılanmasını tetikler. Vücudunuzda daha az yağ hücresi olması için, yeterli miktarda kalsiyum almalısınız ki yağ hücreleriniz parçalansın ve kilo verin. Kalsiyumun en iyi kaynağı da süt olduğu için günlük düzenli süt tüketimi önemlidir.

SÜT METABOLİZMAYI DA HIZLANDIRIYOR

Harvard Halk Sağlığı Okulu'nda yapılan çalışmalar gösteriyor ki; süt sağlıklı kilonun korunmasında da son derece etkili. Süt ve süt ürünleri vücuda alınan fazla yağın uzaklaştırılmasını sağlarken, metabolizmayı hızlandırmaya da katkıda bulunuyor.

HER GÜN DÜZENLİ OLARAK SÜT TÜKETİN

Yapılan araştırmalar; her gün düzenli olarak süt ürünü tüketmediğinizde vücudunuza daha fazla yağ hücresi üretmesi yönünde yanlış bir sinyal göndermiş olduğunuzu belirtiyor. Vücudunuzda daha az yağ hücresi olması için, yeterli miktarda süt ürünü tüketmelisiniz.

SÜTÜ SADE OLARAK TÜKETEMİYORSANIZ BUNLARI DENEYİN

Sütü sade olarak tüketemeyenler; taze veya kuru meyveler ile toz tarçın kullanarak tüketebilirler. Böylelikle kan şekeri dengesi daha kontrollü olur ve kilo vermenize yardımcı olur. Örneğin; 6-8 adet çilek veya 1 adet kivi veya 4 adet küçük hurma ile 1 su bardağı toz tarçın ilaveli süt ideal bir öğün olabilir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ EN İYİ D VİTAMİNİ KAYNAKLARINDANDIR

Yapılan diğer çalışmalarda; D vitamini düzeylerinin kilo verme üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Süt ve süt ürünlerinin en iyi D vitamini kaynaklarından biridir.

KATILIYORUM
KATILMIYORUM
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
Yayın tarihi: 06.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

DERLEYİP YAYINLAYAN VE GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRENLERİN ELLERİNE SAĞLIK. AYNEN HATTA DAHA FAZLA YARARI OLDUĞU GÖRÜŞÜNE YAĞLI DOĞAL YANİ YAYILAN VE DOĞAL BESLENEN SÜT VERENLERİN SÜTÜNE DAHA ÇOK ONAY VERİYORUM.

21.06.2015 15:31:50 Zekeriya Tuğlu