Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SÜPER BAKLİYATLAR İLE ZAYIFLAYIN!

SAĞLIKLI, ZİNDE VE ENERJİK OLMAK İÇİN VÜCUDUMUZ BAKLİYATLARA İHTİYAÇ DUYAR.

Süper bakliyatlar ile zayıflayın!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bakliyatlar genel olarak bir bitkinin tohum kesesindeki tohumlara verilen addır. Bakliyatların çoğu tam protein içerir, yağ içerikleri ise sıfıra yakındır. Diyetisyen Elif Fedakar; sağlıklı, zinde, enerjik ve güçlü olmak için bakliyat tüketiminin önemi anlattı.

Bakliyatlar kilo verme sürecinde harika besinlerdir. Kolesterolü düşürürler, kalp ve damar hastalıklarının gelişimini önlerler, vücudumuzu toksinlerden arındırırlar. İyi ve sağlıklı kompleks karbonhidrat kaynağıdırlar. İçerisinde bulunan karbonhidratlar ise vücudunun biyokimyası ve fizyolojisi için gereklidir. Daha sağlıklı, zinde, enerjik ve güçlü olmak için vücudumuz her zaman bakliyat türevlerine ihtiyaç duyar. İhtiyacınız kadar kaliteli karbonhidrat tüketilmediği durumlarda bağışıklık sisteminiz sekteye uğrar. Diyet programlarında karbonhidrat miktarını yok denecek kadar azaltan bireylerde ilk belirti olarak bünyeleri zayıflar, kabızlık ve depresyon ortaya çıkar. Karbonhidrat tüketimini sıfırlamak, beden sağlığımız için ciddi anlamda risk oluşturur. Sonuç olarak bakliyat türevlerinin içerdiği kompleks karbonhidratlar sağlıklı bir yaşam için mecburidir, düzenli olarak sofranızda bulundurun ve tüketin.

AZUKİ

Azuki bir fasulye çeşididir. Azuki bitkisinin kalorisi oldukça düşük olmasına rağmen, besin değeri yüksektir. Bedeni iyileştirici etkisi ile bilinir. Özellikle böbrek ve mesane enfeksiyonları durumunda tedavi edici etkisi vardır. Zayıflamak isteyen kişilerin de diyet listelerinde çoğunlukla azuki fasulyesine yer vermeleri gerekir. Azuki, diğer bakliyat türlerinden daha fazla oranda lif, B kompleks vitaminleri, demir, manganez ve çinko gibi mineraller içerir. Azuki aynı zamanda vücutta fazladan tutulan su, yani ödemin atılmasını sağlayan diüretik (idrar söktürücü) görevi de yapar. Azuki fasulyesinin diğer bir faydası ise vücuttaki kabızlığı önlemesidir. Ayrıca balgam, tıkanıklık ve enfeksiyonu temizler. Kilo verdiren besinlerin başında gelen azuki fasulyesi, metabolizmayı dengeleyerek yağ yakımını hızlandırır. Eğer zayıflamak veya mevcut kilonuzu korumak istiyorsanız, bu fasulye çeşidini mutlaka beslenme programınıza ekleyin.

MAŞ

Maş fasulyesi de diğer bir değerli bakliyat çeşididir. Hipertansiyon tedavisinde tansiyon düşürücü etkisi ile göze çarpar. Maş fasulyesi aynı zamanda mesane ile ilgili sağlık problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Özellikle sigara kullanan kişilerde vücudun oksijenden daha fazla yararlanmasını sağlayarak kanı temizler. Alkol kullanan kişilerde oluşan karaciğer toksitesini azaltır, karaciğeri temizler. Genel olarak vücuttaki toksinleri atmak, kanı temizlemek gibi bedenimizin arındırılması sürecinde oldukça etkili bir besindir.

BAKLA, SOYA VE MERCİMEK

Bakla, soya ve mercimek baklagilleri yüksek protein içeriği ile diğer baklagillerden ayrılır. Et ile oranlandığında, daha kaliteli protein kaynağıdırlar ayrıca da et gibi yağ da içermezler. Mercimek, böbrek ve böbrek üstü bezlerine iyi gelir. Bakla, yüksek oranda B vitamini, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir. Soya fasulyesi ise tam protein içeriği sayesinde ciddi anlamda ete alternatiftir. Soya fasulyesinde erkek ve kadınlarda hormon dengesini sağlayan fitoöstrojenler ile beraber kansere karşı koruyucu kalkan oluşturur.

Diyetisyen Elif Fedakar

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >